more_horiz
Wiadomości

Akt lokacyjny Zamościa wraca na zasłużone miejsce. Sądzono, że zaginął bezpowrotnie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 05:28
Zamość odzyska swój akt lokacyjny. Dokument liczy sobie 442 lata. Ma szczególną wartość historyczną, a około półtora wieku uznawano go za utracony.
Akt lokacyjny sprzed ponad 400 lat wraca do Zamościa
Akt lokacyjny sprzed ponad 400 lat wraca do ZamościaFoto: lukasz_banaszek/shutterstock & Archiwum Państwowe w Zamościu

Odnaleziony w Krakowie, podpisany przez kanclerza Jana Zamoyskiego, założyciela Zamościa akt lokacyjny wróci dziś do tego miasta. Dokument przekaże Archiwum Państwowemu w Zamościu Archiwum Narodowe w Krakowie.

Ewelina Nawrocka z Archiwum Państwowego w Zamościu mówi, że napisany po łacinie dwustronnie na pergaminie akt powstał 10 kwietnia 1580 roku. Najpierw przez wiele lat znajdował się w Zamościu. W 1811 roku trafił do Szczebrzeszyna jako dokument "nieaktualny". od 1843 roku znajdował się w archiwum w Lublinie, gdzie - wedle zapisków ks. Jana Ambrożego Wadowskiego - pozostawał przynajmniej do 1879 roku. Badacze wierzą, że duchowny miał do czynienia z oryginałem dokumentu. To ostatnia taka wzmianka o akcie, od tamtej pory uznawanego za zaginiony.

Ewelina Nawrocka mówi, że sądzono, iż dokument zaginął bezpowrotnie w czasie II wojny światowej. Odnalazł się jednak w ubiegłym roku w Krakowie. Trafił na niego pracownik tamtejszego Archiwum Narodowego podczas inwentaryzacji dokumentów w związku z przeprowadzką Archiwum do nowej siedziby. - Dla nas to jest niesamowite szczęście, że w ogóle akt przetrwał i to w naprawdę dobrym stanie - podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia. Wskazuje, że dokument ma szczególne znaczenie dla Zamościa i zamościan.

Posłuchaj
00:25 11819910_1.mp3 Ewelina Nawrocka o historii dokumentu (IAR) 

Uroczyste powitanie aktu lokacyjnego Zamościa

Dziennik regionalny "Kurier Lubelski" informuje, że w piątkowej uroczystości przekazania dokumentu wezmą udział władze miasta z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a także Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych oraz Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 w zamojskim Ratuszu przemówieniami. Samą ceremonię przekazania aktu zaplanowano na godzinę 12:00. Weźmie w niej udział Wojciech Krawczuk, dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu.

Następnie w programie ogólnopolska konferencja naukowa, w ramach której zaplanowano osiem wykładów. Wśród ich tematów są między innymi: znaczenie aktu lokacyjnego Zamościa, przywileje osadnicze dla zamojskich Ormian, Greków i Żydów sefardyjskich oraz zagadnienie nazw miejscowych w "dziejach i przestrzeni Zamościa".

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także