more_horiz
Wiadomości

W nocy burze, grad i trąby powietrzne. RCB ostrzega: jeśli możesz, zostań w domu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 18:17
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz synoptycy IMGW ostrzegają przed nawałnicami, które do późnych godzin nocnych będą przechodzić nad Polską. Na terenie całego kraju można spodziewać się burz z gradem i silnym, porywistym wiatrem. Miejscami prędkość wiatru może zbliżać się do 130 km/h.
Alert RCB. Pogoda będzie bardzo niebezpieczna
Alert RCB. Pogoda będzie bardzo niebezpiecznaFoto: Shutterstock/Fotokon

RCB rozesłało smsy z alertem dla całego kraju. Ostrzega w nim o możliwości wystąpienia groźnych zjawisk pogodowych dzisiejszej nocy.

"Dziś i w nocy (1/2.07) burze z gradem i silny, porywisty wiatr" - ostrzega RCB. Dodaje, że burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50 mm i porywy wiatru aż do 130 km/h.

Centrum przypomina, by w takich warunkach w miarę możliwości zostać w domu, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr i przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu. Zaznacza, że możliwe są także lokalne podtopienia.

Czytaj także:

Pogoda. Alert RCB i ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami dla całego kraju. Spokojniej ma być tylko na krańcach północno-wschodnich. Jak poinformował synoptyk IMGW Szymon Ogórek, najtrudniejsza sytuacja pogodowa będzie w zachodniej części kraju, w centrum i na Warmii i Mazurach.

Synoptycy nie wykluczają trąb powietrznych. Na pozostałym obszarze prędkość wiatru może przekraczać 100 km/h.

"Temperatura maksymalna w dzień od 30 do 34 st. C., w piątek lokalnie do 35 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 18 do 20 st. C" - brzmi prognoza meteorologów.

Posłuchaj
00:56 11821309_1.mp3 IMGW: uwaga na wichury w całym kraju. Relacja Marty Szulborskiej (IAR)

To ostatni dzień fali afrykańskiego upału, która na południowym wschodzie Polski przyniosła rekordy temperatur dla czerwca. Po południu od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny.

Gdzie jest burza? Mapa live


jb

Zobacz także

Zobacz także