more_horiz
Wiadomości

Niedziela pogodna, ale bez upałów. Deszcze możliwe na krańcach wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 01:17
W większości Polski w niedzielę będzie pogodnie. Tylko wzdłuż wschodniego pogranicza spodziewane są przelotne opady deszczu - twierdzi Małgorzata Tomczuk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.
IMGW zapowiada, że w niedzielę w Polsce powinno być pogodnie, ale nie upalnie
IMGW zapowiada, że w niedzielę w Polsce powinno być pogodnie, ale nie upalnieFoto: PAP/Art Service 2

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę nad Polską pogodę będzie kształtował klin wyżowy z centrum nad Północną Polską. Nad krajem utrzymywać się będą masy powietrza polarno-morskiego.

Niedziela pogodna, ale bez upałów

- Niedziela zapowiada się pogodnie i bez większych upałów. Nieco więcej chmur może pojawić się na wschodzie. Wzdłuż wschodniego pogranicza i na Pogórzu Karpackim okresowo zachmurzenie będzie duże, z przelotnymi opadami deszczu - powiedziała Małgorzata Tomczuk z IMGW-PIB.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 22-23 stopni Celsjusza nad morzem, na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, do 29 stopni na zachodzie Polski. W nocy na północy Polski mogą wystąpić słabe burze.

Dwa dni nawałnic po fali upałów

W ciągu ostatnich kilku dni przez Polskę przetoczyła się potężna fala upałów, którą zakończyła seria burz. Po przejściu frontu burzowego przez większość kraju w sobotę straż pożarna prawie tysiąc razy wyjeżdżała do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków nawałnic - poinformował rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej takich wyjazdów było w województwie pomorskim.

Z kolei w ciągu dwóch ostatnich dni w związku z burzami strażacy interweniowali prawie 4,5 tysiąca razy.

Po nawałnicach, które przeszły w piątek przez Polską 46 tys. odbiorców było pozbawionych prądu. Z powodu burz na czas nie przyjechało także ponad 1,3 tys. pociągów. Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że w czasie nawałnic siedem osób zostało rannych, w tym dwóch strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Posłuchaj
00:10 IMGW IAR.mp3 Jak powiedział synoptyk IMGW Szymon Ogórek, miejscami temperatura może wzrosnąć do 30 stopni (IAR)
Posłuchaj
00:17 Kierzkowski IAR.mp3 W rozmowie z IAR bryg. Karol Kierzkowski przekazał, że dzisiaj funkcjonariusze wyjeżdżali 992 razy (IAR)

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także