more_horiz
Wiadomości

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Pierwsi żołnierze złożą przysięgę w obecności szefa MON

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 06:30
O godz. 10.00 wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzi Nowy Dwór Mazowiecki, gdzie przysięgę złożą pierwsi ochotnicy do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Żołnierze zgłosili się wcześniej do odbycia przeszkolenia wojskowego, po którym mogą pozostać w służbie na kolejne 11 miesięcy.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Pierwsi żołnierze złożą przysięgę. Szef MON weźmie udział w uroczystościach
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Pierwsi żołnierze złożą przysięgę. Szef MON weźmie udział w uroczystościachFoto: PAP/Piotr Nowak

Pierwszą przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złoży 128 żołnierzy, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe w 2 Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu Nowym oraz w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. W całej Polsce przysięgę złoży blisko 700 ochotników, uroczystości odbędą się m.in. na terenie jednostek wojskowych w Chełmnie, Węgorzewie, a także na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

Szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Ochotnicy rozpoczęli szkolenie 6 czerwca w dwunastu jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Ich szkolenie obejmowało m.in. musztrę, regulaminy wojskowe oraz szkolenie z bronią. Teraz mogą przejść do kolejnego etapu służby, czyli do szkolenia specjalistycznego, które będzie trwało 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.

Do końca roku zostanie zorganizowanych jeszcze 6 terminów szkoleń dla dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Następne rozpocznie się w poniedziałek - 4 lipca. MON i Wojsko Polskie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w tym roku jest gotowe przeszkolić 15 tys. ochotników.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Po odbyciu szkolenia podstawowego ochotnicy składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Następnie czeka ich 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także