more_horiz
Wiadomości

Wakacje 2022. Kolejne utonięcia, RCB apeluje o rozsądek nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 12:20
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o rozsądek nad wodą. Wczoraj utonęły dwie osoby.
RCB apeluje o rozsądek nad wodą
RCB apeluje o rozsądek nad wodąFoto: Shutterstock

RCB przypomina, by nigdy nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, zażyciu środków odurzających i bezpośrednio po jedzeniu oraz nie wbiegać do wody, będąc rozgrzanym na słońcu. Należy pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach i stosować się do poleceń ratownika.

WOPR apeluje

Paweł Błasiak ze stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomina, aby nie skakać do wody w nieznanych miejscach. - Jeżeli ktoś chce skakać do wody, to od tego jest basen, od tego są kluby sportowe, w których uczy się skoków do wody. A ponieważ niektórzy skaczą do nieznanej wody, to są później urazy kręgosłupa pozostawiające ślad do końca życia - mówi ratownik.

- Na sprzęcie pływającym ważna jest umiejętność pływania, kamizelki ratunkowe, asekuracyjne i myślenie. Nie należy też pływać samemu. Można ewentualnie pływać z bojką asekuracyjną - dodał Paweł Błasiak.

O zachowanie ostrożności nad wodą apeluje też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB przypomina, że nie można wbiegać rozgrzanym do wody, wypływać na materacu daleko od brzegu i wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku.

WOPR przypomina, żeby podczas wypoczynku nad wodą:

  • używać kamizelki ratunkowej na łódce lub kajaku
  • nie spuszczać dzieci z oczu i wybierać kąpieliska, na których są ratownicy
  • nie wchodzić do wody po alkoholu
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach
  • nie należy wbiegać rozgrzanym do wody
  • nie należy kierować się brawurą

dn

Zobacz także

Zobacz także