more_horiz
Wiadomości

Zakażenia koronawirusem w Polsce. Zobacz najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 12:13
Minionej doby badania potwierdziły 119 zakażeń koronawirusem, 12 osób zachorowało po raz kolejny. Z powodu zakażenia nikt nie zmarł - poinformowano w poniedziałek na stronach rządowych. Wykonano 1843 testy w kierunku SARS-CoV-2.
Minionej doby badania potwierdziły 119 zakażeń koronawirusem w Polsce
Minionej doby badania potwierdziły 119 zakażeń koronawirusem w PolsceFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Dzień wcześniej informowano o 158 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem i braku przypadków śmiertelnych. 

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 mln 16 tys. 526 przypadków. Zmarło 116 tys. 435 osób z COVID-19.

Od 16 maja br. obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

Analiza ścieków

Z danych pozyskanych z monitoringu ścieków wynika, że epidemia w dalszym ciągu trwa, a nawet się rozwija. - Widać powolny wzrost stężenia RNA wirusa w ściekach – powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Podkreśliła, że takie badania są obiektywnym źródłem informacji, niezależnym od skali testowania, ze względu na to, że koronawirus w kale osoby zakażonej jest obecny nawet do siedmiu dni przed wystąpieniem objawów chorobowych.

Gwałtowny wzrost zachorowań

Z kolei ostatni tydzień przyniósł w Niemczech gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem – obecnie przeważa subwariant Omikrona BA.5. Jak alarmuje Instytut Roberta Kocha (RKI), dynamiczna tendencja wzrostowa liczby infekcji widoczna jest m.in. w domach opieki. Rośnie też liczba hospitalizacji. Ogólnokrajowa tygodniowa zachorowalność wzrosła o 38 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem – wynika z ostatniego raportu RKI.

Jak zaznaczają eksperci, dostępne dotychczas dane epidemiologiczne nie wskazują, aby infekcje subwariantem Omikron BA.4 lub BA.5 powodowały cięższy przebieg choroby lub proporcjonalnie więcej zgonów, niż wcześniejsze warianty.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także