more_horiz
Wiadomości

Uwaga na ulewny deszcz, wichury i grad. RCB wydało specjalne ostrzeżenie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:04
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert przed silnym wiatrem i ulewnym deszczem dla województwa lubelskiego oraz części powiatów w województwach mazowieckim i podlaskim. Lokalnie może tam też padać grad.
Wydano ostrzeżenie przed gwałtowną zmianą pogody
Wydano ostrzeżenie przed gwałtowną zmianą pogodyFoto: shutterstock/ Roman Mikhailiuk

"Uwaga! Dziś prognozowany silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad w woj. lubelskim oraz części powiatów woj.: mazowieckiego i podlaskiego" - napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy ww. regionów dostają powiadomienia SMS ostrzegające o możliwych przerwach w dostawie prądu oraz utrudnieniach komunikacyjnych. RCB radzi także, by przygotować się na ewentualne podtopienia.

Alerty IMGW drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, a także w części województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego i opolskiego. Na wskazanym obszarze IMGW prognozuje opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 40 do 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

Burze z gradem

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano natomiast dla południowych części województwa lubelskiego i podkarpackiego. Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, miejscami grad.

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązuje w części województw: opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego, zaś alert pierwszego stopnia przed upałami wydano dla południowej i wschodniej części województwa podkarpackiego.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także