more_horiz
Wiadomości

Obóz rządzący na prowadzeniu, opozycja daleko w tyle. Znamy nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 15:00
Gdyby wybory odbyły się na przełomie czerwca i lipca, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby poparcie 33 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż w czerwcu), Koalicja Obywatelska - 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), Polska 2050 - 8 proc. (spadek o 4 pkt proc.), Konfederacja - 6 proc., a Lewica - 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.
Poseł PiS Marek Suski, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
Poseł PiS Marek Suski, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak Foto: PAP/Leszek Szymański

Konfederacja i Lewica, które także przekroczyły próg wyborczy, zyskały w stosunku do ubiegłego miesiąca po punkcie procentowym.

Tak jak przed miesiącem poniżej wyborczego progu lokuje się poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej (3 proc., bez zmian) i Kukiz’15 (1 proc., spadek o 1 pkt proc.).

Ilu wyborców jest niezdecydowanych?

22 proc. zdeklarowanych wyborców nie wie na kogo zagłosuje (wzrost o 2 pkt proc.). Kolejne 4 proc. wyborców odmówiło ujawnienia swych preferencji partyjnych. "W sumie zatem preferencje jednej czwartej zdeklarowanych uczestników wyborów pozostają nieznane" - podkreśla CBOS.

Zauważa ponadto, że utrzymujący się od kwietnia trend wzrostowy, jeśli chodzi o zainteresowanie Polaków polityką krajową i czynnym udziałem w procedurach demokratycznych, na przełomie czerwca i lipca wyhamował. Obecnie chęć udziału w wyborach do SejmuSenatu deklaruje 74 proc., o 2 pkt proc. mniej niż na początku czerwca.

Wzrosła liczba osób niegłosujących

Z badania wynika, że nieco mniej niż przed miesiącem (11 proc. wobec 13 proc. w czerwcu) waha się, czy wzięłoby udział w wyborach. Wzrósł odsetek Polaków z góry odrzucających udział w głosowaniu (15 proc., wzrost o 4 pkt proc.).

"Początek kampanii zwykle nie sprzyja zainteresowaniu życiem politycznym, jednak w tym roku - z wielu względów - trudno jest zapomnieć o polityce. Zapewne dlatego odnotowaliśmy tylko niewielki spadek zainteresowania udziałem w wyborach, a zatem utrzymująca się od dłuższego czasu mobilizacja polityczna Polaków także w lipcu ma swoją kontynuację" - podsumowuje CBOS.

Niewielkie zmiany poparcia

"Zmiany w poparciu dla partii politycznych odnotowane w tym miesiącu są niewielkie i wydają się mieć głównie charakter odreagowania po czerwcowych wzrostach i spadkach. W największym stopniu straciła Polska 2050 Szymona Hołowni, a obecny wynik jest wyrównaniem najsłabszych notowań zarejestrowanych w pierwszym pomiarze popularności tej partii, w październiku 2020 r. Warto jeszcze zwrócić uwagę na stopniową odbudowę stanu posiadania przez Konfederację, która, po kontrowersyjnych wypowiedziach jej prominentnych przedstawicieli po agresji Rosji na Ukrainę, w kwietniu i maju wyraźnie straciła, ale od dwóch miesięcy ponownie wydaje się odzyskiwać zwolenników" - dodaje Centrum Badania Opinii Społecznej.

Badanie zrealizowano w dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2022 r. na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 14,5 proc. – CAWI). 

Czytaj więcej:

Zobacz także: Konrad Frysztag w "Salonie politycznym Trójki"

nt

Zobacz także

Zobacz także