Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wiceszefowa MRiPS wskazuje najważniejsze zmiany
- Jesteśmy przekonani, że dzięki proponowanym zmianom proces deinstytucjonalizacji w pieczy zastępczej w Polsce przyspieszy - powiedziała wiceszefowa ministerstwa rodziny i pracy Barbara Socha, odnosząc się do procedowanego w Sejmu projektu noweli o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
2022-07-22, 13:47
Na piątkowym briefingu prasowym wiceminister rodziny i pracy Barbara Socha przypomniała, że w czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wiceszefowa resortu wyliczała najważniejsze zmiany proponowane przez MRiPS.
- Ustawa liczy 70 stron, nazywamy ją dużą nowelizacją i to jest nowelizacja, która jest bardzo potrzebna. Wierzymy, jesteśmy przekonani, że dzięki tym zmianom proces deinstytucjonalizacji w pieczy w Polsce przyspieszy - powiedziała Socha.
Dodała, że proces deinstytucjonalizacji postępuje w Polsce od wielu lat. - Natomiast w ostatnich latach wyhamował i obserwujemy, że te trendy się ustabilizowały. Dlatego chcemy, dzięki tym zmianom ten proces przyspieszyć. Liczymy, że samorządy, powiaty, które odpowiadają za organizację pieczy zastępczej dzięki zmianom będą mogły działać w tym kierunku skuteczniej - dodała.
- Rodzina zastępcza potrzebna od zaraz
- "Nasi wychowankowie" - reportaż Moniki Chrobak
- Z ukraińskich domów dziecka do SOS Wiosek Dziecięcych - reportaż [POSŁUCHAJ]
Rejestr dzieci
Socha powiedziała, że są takie powiaty, gdzie deinstytucjonalizacja "zrealizowała się już w 100 proc." - Chcemy, żeby to się upowszechniało i te narzędzia, te instrumenty, które dzisiaj wprowadzamy, na pewno się temu przysłużą - zapewniła.
Posłuchaj
Projekt zakłada wprowadzenie zasadniczego zakazu tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego oraz specjalistyczno-terapeutycznego, a także regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych. To jeden z elementów deinstytucjonalizacji.
Socha wskazała również m.in. na to, że zakłada się wprowadzenie - przy użyciu systemu teleinformatycznego - rejestru obejmującego wykaz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej oraz osób, które osiągnęły pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej.
REKLAMA
pkur
REKLAMA