more_horiz
Wiadomości

Rocznica śmierci Edyty Stein. Uroczystości z udziałem wiceministra kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 03:40
We wtorek minie 80 lat od śmierci św. Edyty Stein, niemieckiej filozof i teolog pochodzenia żydowskiego, zamordowanej w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach upamiętniających karmelitankę, które odbędą się w poniedziałek we Wrocławiu, weźmie udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Edyta Stein urodziła się12 października 1891 we Wrocławiu. Na fasadzie w jednym z domów, w których mieszkała, znajduje się upamiętniająca ją tablica
Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 we Wrocławiu. Na fasadzie w jednym z domów, w których mieszkała, znajduje się upamiętniająca ją tablicaFoto: PAP/Adam Hawałej

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczną się we wrocławskim Parku Świętej Edyty Stein, gdzie przed południem zasadzony zostanie upamiętniający ją dąb.

W południe zaplanowano uroczyste nadanie jej imienia jednemu z wrocławskich tramwajów, a krótko potem, przy Placu Solnym, odbędzie się wernisaż wystawy "Edyta Stein - wielkość w codzienności". Uroczystości zakończy wieczorny koncert "Gwiazd Europy", którego wysłuchać będzie można w Sali Sesyjnej wrocławskiego dworca kolejowego.

Święta związana z Wrocławiem

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu (wówczas niemieckim Breslau) jako jedenaste dziecko pobożnej żydowskiej rodziny. Studiowała filozofię, historię i germanistykę na uniwersytetach we Wrocławiu i Getyndze.

Została asystentką profesora Edmunda Husserla z Uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim, twórcy ważnego nurtu filozoficznego - fenomenologii. Husserl pisał o niej: "Dr Stein zdobyła rozległe i głębokie wykształcenie filozoficzne, a jej kwalifikacje do samodzielnych badań naukowych i prowadzenia wykładów, nie ulegają kwestii. Jeżeli droga kariery uniwersyteckiej miałaby zostać otwarta dla kobiet, to mógłbym na bezwzględnie pierwszym miejscu i jak najgoręcej polecić ją jako kandydatkę do habilitacji".

Nawrócenie i wstąpienie do zakonu

W wieku 31 lat przeszła na katolicyzm. Jej chrzest miał miejsce 1 stycznia 1922 roku. Dziesięć lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek i przyjęła imię - Teresa Benedykta od Krzyża.

2 sierpnia 1942 Edyta Stein została aresztowana przez niemieckie Gestapo w klasztorze karmelitanek w holenderskim Echt. 7 sierpnia zakonnica została deportowana do niemieckiego obozu Auschwitz. W transporcie znalazła się jej siostra Róża, także karmelitanka.

Po selekcji na rampie do obozu skierowano 315 mężczyzn i 149 kobiet. Pozostałe 523 osoby, w tym Edytę Stein i jej siostrę Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia 1942 w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau.

Święta Teresa Benedykta od Krzyża

W 1987 roku Teresa Benedykta od Krzyża została beatyfikowana przez Jana Pawła II, a 11 lat później - 11 października 1998 - kanonizowana.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także