more_horiz
Wiadomości

Wypadek autokaru w Chorwacji. Kilkunastu rannych ma dziś wrócić do kraju

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 07:09
W środę 13 osób rannych w wypadku polskiego autobusu ma wrócić do Polski samolotem podstawionym przez polski rząd. Oznacza to, że stan ich zdrowia jest na tyle dobry, iż nie ma przeciwwskazań do lotu specjalnie przystosowaną Casą. Lepiej czują się też pacjenci, którzy od niedzieli byli w stanie krytycznym. 
W środę 13 osób rannych w wypadku polskiego autobusu ma wrócić do Polski
W środę 13 osób rannych w wypadku polskiego autobusu ma wrócić do PolskiFoto: Rudzenka/Shutterstock

Dyrektor Szpitala Ogólnego w Varażdinie Damir Poljak, powiedział, że dwóm pacjentom zmieniono kwalifikację ze stanu krytycznego na stan stabilny. Oznacza to, że powoli zaczynają nabierać sił, a zagrożenie ich życia nie jest już tak poważne. Jednego pacjenta odłączyliśmy od respiratora, komunikuje się z nami, jego stan się poprawił. Pozostali są na oddziałach i powoli wracają do zdrowia, jeden jest przygotowywany do transportu - dodał.

W dwóch szpitalach na północy Chorwacji, we wspomnianym wcześniej Varażdinie i Czakovcu, przebywa łącznie dziewięciu pasażerów polskiego autobusu. W środę prawdopodobnie kilku z nich będzie mogło polecieć samolotem medycznym do Polski. Ostateczną decyzję, czy będą mogli polecieć, podejmą rano chorwaccy lekarze.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

Większość rannych w wypadku polskiego autobusu w Chorwacji chciałaby powrócić do Polski. Młodszy aspirant Piotr Filar powiedział, że to właśnie do polskich policjantów należało spotkanie z rannymi i zebranie odpowiednich zgód. 

- Od osób, które były świadome i były w stanie przekazać, odebraliśmy oświadczenia na zgodę na transport do Polski. Od większości osób otrzymaliśmy takie oświadczenia, które zostaną zakwalifikowane przez lekarzy i - jeśli ich stan zdrowia pozwoli - będą transportem lotniczym przetransportowani do Polski - wyjaśnił.

***

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wyniku wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 w Chorwacji. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:45 11882965_1.mp3 W środę transport rannych do Polski - relacja Piotra Piętki (IAR) 

ng

Zobacz także

Zobacz także