more_horiz
Wiadomości

Minister klimatu i środowiska o sytuacji na Odrze: nie wpłynęła na inne zwierzęta poza rybami

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 10:53
Jak powiedziała PAP.PL szefowa MKiŚ Anna Moskwa, sytuacja na Odrze wpłynęła jedynie na ryby. - Oczywiście obserwujemy też pozostałe gatunki - zapewniła.
Minister Anna Moskwa: sytuacja na Odrze nie wpłynęła na inne zwierzęta poza rybami
Minister Anna Moskwa: sytuacja na Odrze nie wpłynęła na inne zwierzęta poza rybamiFoto: PAP/Marcin Bielecki

- Poza rybami żaden z innych gatunków nie został dotknięty - powiedziała minister Moskwa zapytana o zwierzęta, które miały kontakt z wodą z Odry.

"GDOŚ obserwuje wszystkie gatunki"


- Pojawiają się pojedyncze śnięcia, ale nie wiążemy ich w żaden sposób z tą sytuacją, one nie są masowe, to są pojedyncze przypadki, które oczywiście są zupełnie niepotrzebnie nagłaśniane, bo nie mają związku - wskazała minister klimatu i środowiska.

Minister poinformowała, że również Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie w związku ze szkodami w środowisku Odry. - Bezpośrednio zostały dotknięte jedynie ryby, ale oczywiście obserwujemy też pozostałe gatunki. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowując raport oceny wpływu na środowisko i zakresu szkody, analizuje wszystkie gatunki, bo to jest ich standardowa działalność i to potrafią profesjonalnie robić - stwierdziła Anna Moskwa.

Sytuacja na Odrze. Prokuratura zajmuje się sprawą

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego śnięcia. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Czytaj także:

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

ms

Zobacz także

Zobacz także