more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na Odrze. Wojewoda zachodniopomorski przekazał optymistyczne informacje

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 13:00
Wojewoda zachodniopomorski powiedział w czwartek, że prawdopodobnie "łańcuch wtórnego zakażenia rzeki został przerwany". Przypomniał, że w 15 miejscach ustawiono 26 zapór. Od zeszłego piątku z Odry na terenie woj. zachodniopomorskiego wyłowiono 82 tony śniętych ryb.
Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podczas odprawy z udziałem PSP, WOT, wędkarzy z PZW oraz służb miasta Szczecin przed wypłynięciem łodzi w celu odławiania martwych ryb z Odry w Szczecinie.
Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podczas odprawy z udziałem PSP, WOT, wędkarzy z PZW oraz służb miasta Szczecin przed wypłynięciem łodzi w celu odławiania martwych ryb z Odry w Szczecinie.Foto: PAP/Jerzy Muszyński

- Być może, jeszcze mówię to warunkowo, udało nam się przerwać ten łańcuch wtórnego zakażania rzeki i tych kolejnych, następujących po sobie niekorzystnych czynników, które powodowały śnięcie ryb – powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak dodał "najpierw ten czynnik, którego nie znamy, który powodował śnięcie ryb na południu, niósł falę w kierunku północnym do naszego województwa. Następnie przez masy śniętych ryb, które niosła rzeka i przez ich rozkład w wodzie dochodziło do wtórnego zanieczyszczania, skażania rzeki".

W regionie powstało 26 zapór, znajdują się w 15 miejscach. Wojewoda dodał, że nadal w kanałach Odry w Szczecinie trzeba ręcznie wybierać ryby. Tylko dziś te kanały będą monitorowały załogi na 37 łodziach. Zbigniew Bogucki powiedział, że chodzi o wybranie wszystkich martwych organizmów z rzeki. Od piątku z Odry na terenie woj. zachodniopomorskiego wyłowiono 82 tony śniętych ryb.


Posłuchaj
00:32 Wojewoda zachodniopomorski o oczyszczaniu Odry i odławianiu śniętych ryb.mp3 Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki o oczyszczaniu Odry i odławianiu śniętych ryb (IAR)

Krytyczny ubytek tlenu z wody

- Według nas i naszej oceny ichtiologicznej, krytyczny może być nawet dzień dzisiejszy, ponieważ spodziewamy się burz. Jutro się okaże, czy spowodowały ubytek tlenu z wody, bo podczas burz mamy ubytek tlenu z wody. To jest czynnik niesprzyjający dla środowiska ryb – powiedział dyr. Okręgu PZW w Szczecinie Rafał Pender.

Jak dodał "być może jutro będziemy mieli taką sytuację, że martwych ryb po burzy pojawi się więcej. Oby tego nie było. Dzisiaj widzimy, że ryb jest mniej niż w dniach poprzednich".

Wojewoda zachodniopomorski przekazał, że wszystko wskazuje na przedłużenie zakazu korzystania z wód Odry. Rozporządzenie zostało wydane w piątek i obowiązuje do 18 sierpnia. W czwartek około południa ma zapaść decyzja, co do czasu i zakresu jego przedłużenia.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także