"Wyraz wdzięczności za opiekę nad naszym narodem". Dziś uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
W piątek Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia na odpust na Jasną Górę przybywa co roku tysiące pielgrzymów.
2022-08-26, 06:16
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powieddział, że uroczystość jest wyrazem wdzięczności Maryi za jej obecność w dziejach polskiego narodu. - Całe pokolenia Polaków zawierzały Jasnogórskiej Pani siebie samych, rodziny oraz losy naszej ojczyzny. Pielgrzymowanie na Jasną Górę nie ustało nawet w czasach zaborów i wojen - zaznaczył duchowny.
Dodał, że Maryja jest od wieków nie tylko patronką polskiego narodu, ale też jego Matką i Królową. - Uroczystość to wyraz wdzięczności za jej opiekę nad naszym narodem - powiedział rzecznik Episkopatu.
Jasnogórskie Śluby Narodu
Główna suma odpustowa na Jasnej Górze zostanie odprawiona o godzinie 11 pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej mszy świętej zostaną ponowione Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest błogosławiony prymas Stefan Wyszyński.
Tekst ślubów ułożył podczas uwięzienia w Komańczy. Przyrzeczenie nawiązywało do ślubów Jana Kazimierza złożonych w katedrze lwowskiej w 1656 roku, kiedy to monarcha zawierzył swoje królestwo Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Autorem tekstu ślubów lwowskich był święty Andrzej Bobola.
REKLAMA
W uroczystym złożeniu ślubów na Jasnej Górze, 26 sierpnia 1956 roku, uczestniczył co najmniej milion wiernych, którzy powtarzali rotę ślubowania za biskupem Michałem Klepaczem, tymczasowym przewodniczącym Episkopatu. Było to nie tylko publiczne wyznanie wiary przez Polaków i czytelny znak poparcia dla Kościoła i więzionego Prymasa Tysiąclecia, ale także zdecydowany sprzeciw wobec dyktatury rządzących krajem komunistów. Padły wówczas historyczne słowa: "Królowo Polski - przyrzekamy!".
Posłuchaj
ng
REKLAMA