Dr Dietrich o sytuacji w Odrze: algi dostały idealne warunki do rozwoju, to ewenement

- Lata temu niektóre dopływy też miały wysoką przewodniość i zasolenie, ale przy normalnym stanie wody i normalnych temperaturach ten ekosystem sobie radził. Tym razem to się nie udało i to jest sygnał dla nas, dla społeczeństwa, by się zastanowić, co możemy zrobić w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Grzegorz Dietrich, dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza komentując katastrofę ekologiczną w Odrze.

2022-08-26, 22:15

Dr Dietrich o sytuacji w Odrze: algi dostały idealne warunki do rozwoju, to ewenement
Marek Gróbarczyk poinformował, że konieczne do wykonania prace na Odrze mają zakończyć się w drugiej połowie roku. Zwrócił uwagę, że sąd kwestionuje głownie wydane pozwolenia środowiskowe.Foto: Fotokon/ Shuttrerstock

Holenderskie laboratorium podało wyniki badania próbek wody z Odry pobranych w 29 miejsach biegu rzeki. Ich wyniki są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - wszystkie wskazują, że na wysokości Kanału Gliwickiego pojawiło się największe stężenie chlorków i siarczanów, ale ich stężenie maleje w dół rzeki. Badania nie wykazały nadmiernej obecności rtęci. Jedną z badanych obecnie przyczyn skażenia jest wzrost zasolenia Odry i związane z tym pojawienie się w niej toksycznych glonów, tzw. złotych alg.

- Z pewnością mielismy do czynienia z sytuacją szczególną i żaden z naukowców tego nie ukrywa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Grzegorz Dietrich, dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza. - Glony golden algae dostały świetne warunki do wzrostu: zasolenie które miało miejsce, skrajnie wysokie temperatury i niski stan wody spowodowały zakwit. Nikt chyba jeszcze na świecie nie stwierdził takiego zakwitu. Mamy do czynienia z ewenementem - dodał ekspert.

Stan wód wpłynął na katastrofę

- Odra często była zasolona, ona generalnie bywa zanieczyszczana. Wiem, że lata temu niektóre dopływy też miały wysoką przewodniość i zasolenie, ale przy normalnym stanie wody i normalnych temperaturach ten ekosystem sobie radził. Tym razem to się nie udało, to też jest sygnał dla nas, dla społeczeństwa, by się zastanowić, co możemy zrobić w przyszłości - ocenił.

Zdaniem gościa "Tematu dnia", można "z dużym prawdopodobieństwem przyjąć", że gdyby takie zasolenie pojawiło się przy wysokim stanie wód i niskiej temperaturze, to sprawa nie miałaby wpływu na ekosystem rzeki.

REKLAMA

Posłuchaj

dr inż. Grzegorz Dietrich o sytyuacji na Odrze i sposobie na odbudowę ekosystemu Odry ("Temat dnia/ Gość PR24") 25:19
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Wicepremier i minister rolnictwa gościem Polskiego Radia. Zobacz nagranie video z rozmowy:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr inż. Grzegorz Dietrich (dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza)

REKLAMA

Data emisji: 26.08.2022

Godzina emisji: 20.32


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej