more_horiz
Wiadomości

Kiedy Polska złoży wniosek o środki z KPO? Premier Morawiecki podał termin

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 13:34
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pierwszy wniosek do Komisji Europejskiej o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy. Szef rządu był pytany na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów, czy projekt budżetu państwa na 2023 roku został skonstruowany z uwzględnieniem środków z KPO. Zapewnił, że pieniądze "prędzej czy później dostaniemy".
Premier: wniosek o pieniądze z KPO zostanie złożony na początku listopada
Premier: wniosek o pieniądze z KPO zostanie złożony na początku listopadaFoto: Krystian Maj/KPRM

- Mówienie, że Komisja Europejska wykonuje jakieś nieprzyjazne kroki w stosunku do nas wiąże się z wypowiedziami przedstawicieli KE. Wniosek nie został złożony, ale zostanie złożony w najbliższym czasie - odpowiedział Morawiecki.

Przypomniał, że aby nie opóźniać realizacji projektów z KPO, będą one prefinansowane przez Polski Fundusz Rozwoju. Premier zapewnił, że rząd będzie realizował te projekty "niezależnie od wszystkiego, a pieniądze tak czy owak, prędzej czy później, dostaniemy".

Wniosek zostanie złożony w listopadzie

Odnosząc się do pytania, czy projekt budżetu na 2023 r. uwzględnia środki z KPO, szef rządu poinformował, że z budżetu państwa nie jest zakładane bezpośrednie finansowanie projektów zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy. - Chyba że gdzieś jest potrzebny jakiś wkład, wsad do danego projektu - dodał.

Proszony o doprecyzowanie, kiedy wniosek o środki z KPO zostanie złożony i kiedy pieniądze trafią do Polski, Morawiecki odpowiedział: "sądzę, że będziemy w stanie skonstruować ten wniosek w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, być może wcześniej".

- Zakładam, że do końca października, czy na początku listopada taki wniosek zostanie złożony. Potem UE będzie miała czas na ustosunkowanie się do wniosku. Więcej będziemy wiedzieli, jak taką odpowiedź otrzymamy - powiedział Mateusz Morawiecki.

Środki unijne spoza KPO

Przypomniał, że środki unijne to nie tylko Fundusz Odbudowy na potrzeby wychodzenia gospodarek ze skutków pandemii. - Największy komponent to są wszystkie fundusze strukturalne, fundusze spójności, czyli te pieniądze, które znamy z zaangażowania w polskie drogi, ochronę środowiska, różne tego typu projekty. To jest lwia część budżetu UE. Wierzę, że część z tych środków otrzymamy pod koniec tego roku lub na początku przyszłego roku - stwierdził premier.

Kolejny komponent - mówił - to środki na rolnictwo i rozwój wsi. - Tu nasza obietnica, by poziom dopłat dla rolników był na poziomie średniej unijnej, będzie zrealizowana od stycznia przyszłego roku - zapowiedział premier.

Posłuchaj
00:19 11913060_2.mp3 Premier Morawiecki: projekty z Krajowego Planu Odbudowy już dziś są rozpoczynane (IAR) 
Posłuchaj
00:21 11913060_1.mp3 Premier Morawiecki o wypłacie środków z KPO (IAR) 

Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy dla Polski, jednak postawiła warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Te warunki to tzw. kamienie milowe, szczegółowo zapisane w aneksie do decyzji KE z pozytywną oceną polskiego KPO. Polska z Funduszu Odbudowy chce uzyskać 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta, to preferencyjne, tanie pożyczki.

Czytaj także:

Zobacz również: Jarosław Sellin w "Sygnałach dnia"

kp/asp

Zobacz także

Zobacz także