Co dalej z ratami kredytów? Dziś zbiera się Rada Polityki Pieniężnej
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej zadecydują o wysokości stóp procentowych w Polsce, co wiąże się m.in. z ratą kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego ustalona jest na poziomie 6,5 procent.
2022-09-07, 06:09
Członkowie Rady Polityki Pieniężnej podnosili stopy procentowe podczas dziesięciu ostatnich posiedzeń.
Prezes NBP oraz przewodniczący Rady Adam Glapiński podczas lipcowej konferencji nie wykluczał, że Rada zbliża się do zakończenia cyklu waloryzacji poziomu stóp procentowych. Na decyzje członków RPP wpływać będą jednak aktualne nastroje gospodarcze, dynamika inflacji i sytuacja rynkowa.
Środowe posiedzenie będzie pierwszym powakacyjnym spotkaniem członków Rady Polityki Pieniężnej.
Wakacje kredytowe ulgą w obciążeniu
Ewentualna zmiana poziomu stóp procentowych nie oznacza, że wszyscy posiadacze kredytów zapłacą ratę o zmienionej wysokości. Osoby, które zaciągnęły dług w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe mogą skorzystać z tzw. ustawowych wakacji kredytowych, odraczając w czasie spłatę części zadłużenia.
REKLAMA
Według danych Biura Informacji Kredytowej, do końca sierpnia z tego rozwiązania skorzystało 1,5 miliona osób, czyli 44 procent uprawnionych.
UOKiK sprawdza banki
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu dotyczące uniemożliwienia wystąpienia o wakacje kredytowe na wszystkie okresy za pomocą jednego wniosku - poinformował w poniedziałek UOKiK.
Jak przekazano w komunikacie prasowym, prezes UOKiK monitoruje praktyki banków dotyczące udzielania wakacji kredytowych i informowania o nich - w toku są postępowania wyjaśniające wobec 17 banków. - Na bieżąco występujemy do poszczególnych banków o usuwanie identyfikowanych nieprawidłowości. Mamy już wymierne efekty tych działań - wyeliminowaliśmy m.in. straszenie konsumentów negatywnymi konsekwencjami wpisu do BIK czy wymaganie wniosku o wakacje kredytowe z wyprzedzeniem - wskazał cytowany w poniedziałkowej informacji prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Dodał, że po wezwaniach urzędu większość banków pozostawia konsumentom wybór, czy chcą w jednym wniosku zawiesić wszystkie dozwolone przepisami raty, czy robić to stopniowo w kilku oddzielnych wnioskach. - Trzy banki, które jeszcze tego nie zmieniły, otrzymały zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów - wyjaśnił
REKLAMA
Czytaj także:
- Opozycja przeciw wakacjom kredytowym. Lubnauer: ludzie będą spłacać raty na emeryturze
- Nisko oprocentowane kredyty mieszkaniowe dla młodych rodzin. Jarosław Kaczyński zdradził nowy pomysł PiS
- Mieszkanie bez wkładu własnego. W PKO BP można już składać wnioski
mbl
REKLAMA