more_horiz
Wiadomości

Do sejmowych prac wraca ustawa o sądach pokoju. Zajmie się nią podkomisja

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 05:51
Posłowie wracają do prac nad prezydenckim projektem ustawy o sądach pokoju. Dziś zajmie się nim sejmowa podkomisja nadzwyczajna. Projekt jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. W styczniu w celu jego rozpatrzenia powołana została podkomisja.
Komisja nadzwyczajna rozpatrzy prezydencki projekt ustawy o sądach pokoju
Komisja nadzwyczajna rozpatrzy prezydencki projekt ustawy o sądach pokojuFoto: Shutterstock/BOKEH STOCK

Do tej pory odbyło się tylko jedno posiedzenie. Przewodniczący podkomisji Kazimierz Smoliński z PiS mówi, że prace zostały przerwane w celu uzupełnienia zgłoszonych poprawek legislacyjnych. Dodaje, że zostały już uzgodnione, dlatego podkomisja może kontynuować prace. Zdaniem Kazimierza Smolińskiego prace nad projektem w podkomisji powinny zakończyć się we wrześniu.

Odciążenie sądów

Projekt wprowadza nową instytucję - sądy pokoju. Zakłada, że będą zajmować się najprostszymi sprawami, przede wszystkim wykroczeniowymi, gdzie wartość szkody nie przekracza 10 tysięcy złotych. Do sądów pokoju mają też trafiać mniej skomplikowane sprawy cywilne, na przykład o alimenty czy o naruszenie posiadania. Sądy pokoju mają odciążyć sądy powszechne i tym samym usprawnić ich pracę.

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sądów pokoju od wiosny ubiegłego roku prowadził zespół pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. Powstał on w wyniku rozmów między prezydentem Andrzejem Dudą a Pawłem Kukizem. Wprowadzenie sądów pokoju do polskiego porządku prawnego jest jedną z głównych propozycji programowych Kukiz'15.

Posłuchaj
00:14 11935554_1.mp3 Komisja nadzwyczajna rozpatrzy prezydencki projekt ustawy o sądach pokoju (IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także