more_horiz
Wiadomości

Janusz Kukuła laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. "Jego kunsztowi zawdzięczamy wspaniałe słuchowiska"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 19:55
Wieloletni dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła został uhonorowany Nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia 2022. Nominowany do tego wyróżnienia był również redaktor Maciej Woźniakiewicz z Polskiego Radia 24.
Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia
Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Doroczna Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022 - w wysokości 10 tysięcy złotych, jest przyznawana twórcy, który najpełniej realizuje ideę misji Polskiego Radia jako nadawcy publicznego oraz wyróżnia się szczególnymi wartościami pod względem treści, formy i oddziaływania na słuchacza.

- Dyrektor Janusz Kukuła licznymi realizacjami radiowego teatru wyobraźni udowadnia, że w pełni zasługuje na Nagrodę Rady Programowej Polskiego Radia - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród Marek Suski, przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia.

Janusz Kukuła - dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia - to postać związana z Polskim Radiem od wielu lat. W tej roli występował już w latach 1992-2006, a piastuje ją ponownie od 2009 r. To także pisarz i poeta, reżyser radiowy. Człowiek, który udowadnia, że tworzenie sztuki ma sens. Jego profesjonalizm, wieloletnie doświadczenie, wszechstronna wiedza i szacunek do odbiorcy sprawiają, że jest gwarantem sukcesu twórczego.

Laureat wielu prestiżowych nagród

Dyrektor Janusz Kukuła to laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Prix Italia za reżyserię słuchowiska "Cyrk odjechał, lwy zostały", wielokrotny laureat Festiwalu Dwa Teatry oraz laureat Złotego Mikrofonu w 2020 r. Teatr Polskiego Radia kierowany przez dyrektora Janusza Kukułę wręcza, już od 1988 r., prestiżowe nagrody Wielki Splendor. Przyznawane są one aktorom za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Janusz Kukuła jest również jednym z inicjatorów - otwartego w ubiegłym roku - Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskiem. To "żywy pomnik" teatru radiowego, który upamiętnia zarówno jego twórców, jak i zrealizowane tu spektakle i słuchowiska.

Dwa Teatry 2022.JPG
Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu - gala finałowa

Warto przypomnieć, że Teatr Polskiego Radia nierozerwalnie, od 1925 r., związany jest z historią publicznego nadawcy. Przez niemal sto lat w teatrze radiowym powstały tysiące spektakli i słuchowisk, które śmiało można określić mianem dobra kultury narodowej naszej Ojczyzny. Polskie Radio jest dziś jedynym nadawcą w kraju, który produkuje i emituje premierowe realizacje teatralne.
Nominowanym do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022 był także Maciej Woźniakiewicz - redaktor prowadzący od pięciu lat w Polskim Radiu 24 publicystyczną audycję "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja".

Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła laureatem nagrody Rady Pro9gramowej Polskiego Radia za 2021 rok Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za 2021 r.

Laureatowi i nominowanemu pogratulowali również: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która odczytała list gratulacyjny marszałek Elżbiety Witek, poseł Joanna Lichocka - członek Rady Mediów Narodowych - oraz prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - Jeśli ktoś dzisiaj mówi o Teatrze Polskiego Radia, to ma na myśli nazwisko Janusza Kukuły. To pana kunsztowi zawdzięczamy wspaniałe słuchowiska i interpretacje. Teatr Polskiego Radia nie istniałby bez takich osób jak pan - mówiła podczas uroczystości wręczenia nagród poseł Joanna Lichocka.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich programów - Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także