Europosłowie PiS zainicjują rozmowy nt. reparacji wojennych. "Trzeba przypomnieć fakty"

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą w najbliższych miesiącach rozmawiać w Parlamencie Europejskim o należnych Polsce od Niemiec reparacjach wojennych - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2022-09-13, 16:28

Europosłowie PiS zainicjują rozmowy nt. reparacji wojennych. "Trzeba przypomnieć fakty"
Polski rząd podkreśla, że należy rozmawiać i informować o należnych Polsce reparacjach od Niemiec.Foto: Shutterstock/Everett Collection

W przesłanym oświadczeniu deputowani wyjaśnili, że przemawiają za tym dwa powody. Podkreślili, że przede wszystkim przypomnienia wymagają podstawowe fakty.

"Długie doświadczenie w unijnych instytucjach pozwoliło uświadomić, jak nikła jest wiedza polityków innych krajów o rozmiarach zniszczeń dokonanych w Polsce przez Niemców. Chcemy poprzez nasze działania przypomnieć skalę tragedii i wzmocnić świadomość, że to właśnie nasz kraj ze wszystkich ucierpiał w II wojnie światowej najbardziej, nie otrzymując jednocześnie zadośćuczynienia ze strony sprawcy" - czytamy w oświadczeniu europosłów PiS.

Reparacje wojenne. Wyjaśnienie i skorygowanie

Deputowani uważają, że wyjaśnienia i skorygowania wymaga również kwestia rzekomego zrzeczenia się reparacji wojennych przez działających pod przymusem ZSRR przedstawicieli Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

"Suwerenna Polska nigdy nie zrzekła się reparacji, a powoływanie się przez Niemcy na decyzje z 1953 roku jest nienormalne: to między innymi za przyczyną wywołanej przez Niemcy wojny światowej nasz kraj znalazł się wówczas pod brutalną okupacją sowiecką" - podkreślili europosłowie PiS.

REKLAMA

W oświadczeniu podkreślono, że sprawa niewypłaconych reparacji jest szerszym problemem europejskim i to jest drugi powód, dla którego chcą podjąć tę kwestię w Europarlamencie. "Kanclerz Niemiec, jako przedstawiciel narodu, który sprowadził na Europę tyle nieszczęść nie ma dziś moralnego prawa - bez zadośćuczynienia wszystkim tak boleśnie przez wojnę dotkniętym krajom - aspirować do europejskiego przywództwa" - napisali polscy deputowani.

Dodali, że integracja europejska miała zamknąć okres wojenny i usunąć jej konsekwencje i że brak zadośćuczynienia Polsce stawia pod znakiem zapytania skuteczność powojennego procesu odbudowy Europy. "Dopiero rzetelne rozliczenie się przez państwo niemieckie ze wszystkimi pokrzywdzonymi w przeszłości państwami i narodami może otworzyć nowy etap. Zbrodnie ludobójstwa nie ulegają przedawnieniu" - napisano w oświadczeniu.

Czytaj także:

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

es

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej