"Człowiek wielkiego talentu". Prezydent, premier i minister kultury żegnają Franciszka Pieczkę
Nie żyje wybitny aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis". Przez ponad pół wieku Pieczka był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnali zmarłego aktora.
2022-09-23, 22:19
Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w rodzinie górniczej w Godowie na Śląsku. W 1954 roku ukończył warszawską PWST i debiutował w teatrze w Jeleniej Górze. W latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a następnie w Starym w Krakowie. Po raz pierwszy wystąpił w filmie "Pokolenie", gdzie zagrał Niemca na patrolu.
"Dziś kolejna smutna wiadomość. Odszedł Franciszek Pieczka - wspaniały Człowiek, Syn śląskiej ziemi, Kawaler Orderu Orła Białego, wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej. Pozostaje żywy i niezapomniany w swoich kreacjach aktorskich, zwłaszcza filmowych" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
"Człowiek wielkiego talentu"
"Odszedł od nas Pan Franciszek Pieczka, człowiek wielkiego talentu, ale nade wszystko wielkiej dobroci, mądrości i skromności. On jest już po jasnej stronie życia, ale nam bez Niego będzie ciemniej" - czytamy we wpisie premiera Mateusza Morawieckiego.
"Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o odejściu Franciszka Pieczki, wybitnego i lubianego aktora, odtwórcy wielu niezapominanych ról, autorytetu środowiska, kawalera Orderu Orła Białego, laureata Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 roku" - podkreślił na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego. "Bliskim Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia" - napisał Piotr Gliński.
REKLAMA
***
***
Franciszek Pieczka był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za osiągnięcia życia, nagrody Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor i Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie, a także - Nagrody Kulturalnej Śląska, przyznanej przez rząd Dolnej Saksonii za popularyzację śląskiej kultury. Miał także swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.
Uhonorowany m.in. Orderem Orła Białego
Został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2017 roku otrzymał Order Orła Białego nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę, w uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej.
REKLAMA
W listopadzie ubiegłego (2021) roku ukazała się książka Katarzyny Stoparczyk "Jak mieć w życiu frajdę" - inspiracją do jej powstania były rozmowy dziennikarki z gośćmi audycji "Myślidziecka 3/5/7", emitowanej w Programie 3 Polskiego Radia. Jednym z rozmówców Katarzyny Stoparczyk w audycji "Dzieci wiedzą lepiej" był Franciszek Pieczka, który opowiadał m.in. o swoim dzieciństwie i Śląsku, z którego pochodził.
- Franciszek Pieczka: każdy dziadek rozpieszcza swoje wnuki
- "Jego kunszt zachwycał reżyserów". Dyrektor Teatru Polskiego Radia wspomina Franciszka Pieczkę
- "Deszcze niespokojne" z archiwalnej szafy
IAR/nt
REKLAMA