Ochrona odbiorców energii elektrycznej. Do Sejmu trafił projekt o zamrożeniu cen prądu
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Rząd przyjął go na poniedziałkowym posiedzeniu. Projektowi nadano numer druku i skierowano do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
2022-09-27, 17:40
Projekt ustawy przewiduje, że w przyszłym roku ceny energii będą na poziomie z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin rocznie. To rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.
Jeszcze wyższy limit do 2,6 tysięcy kilowatogodzin obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie do 3 tysięcy kilowatogodzin rocznie. Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.
- Blisko 100 dni na wymianę "kopciuchów" w Warszawie. Od nowego roku będą nielegalne
- Nadwyżka ropy z Polski popłynie do Niemiec. Rafineria w Schwedt poza kontrolą rosyjską
- Terminal LNG w Świnoujściu. Zasługa PO i Tuska? Niekoniecznie. Najważniejsze fakty
Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 miliardów złotych. Te rozwiązania, według autorów projektu, mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.
Zobacz także: Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"
IAR/es