more_horiz
Wiadomości

Szef MZ: niedługo zakończymy prace związane ze zmianami POZ, do przedyskutowania zostały dwa tematy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 15:31
Zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i konsultacje lekarza z lekarzem to - jak przekazał 28 września minister zdrowia Adam Niedzielski - dwa obszary, nad którymi trwają jeszcze dyskusje w ramach planowanych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).
Minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie konferencji prasowej w budynku Ministerstwa Zdrowia w Warszawie
Minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie konferencji prasowej w budynku Ministerstwa Zdrowia w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski został zapytany na konferencji prasowej w Warszawie o zmiany, jakie mają objąć podstawową opiekę zdrowotną (POZ).

Poszerzenie listy badań

Chodzi o zmienione rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Przepisy te m.in. rozszerzają listę badań, na które mogą kierować lekarze POZ, a na które dotąd mogli wysłać specjaliści. Nowe rozwiązania przewidują m.in. opcję konsultacji lekarza z lekarzem.

W rozporządzeniu mowa jest też m.in. o czterech zakresach opieki koordynowanej. Regulacja wejdzie w życie 1 października. - Finiszujemy, jeśli chodzi o kwestię przygotowania i wdrożenia modelu opieki koordynowanej. (…) Finalizujemy ostateczną wersję zarządzeń prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, ponieważ rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zostało wydane w tym zakresie - powiedział mediom szef MZ.

Dwa obszary dyskusji ekspertów

Adam Niedzielski podał, że są dwa obszary dyskusji - zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i korzystanie ze specjalisty, konsultacje lekarza z lekarzem. - W tej chwili, razem ze środowiskiem - ponieważ to nie jest tak, że sami szukamy rozwiązania - pracujemy nad tymi dwoma zagadnieniami - podkreślił minister.

Jak zaznaczył, "chcemy przypilnować tej daty pierwszego października, jeżeli chodzi o zaprezentowanie regulacji, danie możliwości podmiotom do zgłaszania się". Szef Ministerstwa Zdrowia stwierdził, że zainteresowanie podmiotów jest bardzo duże, ale podanie konkretnych danych będzie możliwe po zaprezentowaniu ostatecznej wersji zarządzenia prezesa NFZ i reakcji na nie. - Przypominam, że pacjenci mają swobodę wyboru. Tam, gdzie ten pakiet jest szerszy, można się przenieść - zauważył Adam Niedzielski. 

Czytaj więcej:

Zobacz także: wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk w "Sygnałach dnia"

PAP/nt/kor

Zobacz także

Zobacz także