Dzień Praw Rodziny. Minister Maląg: rodzina jest początkiem polskiej państwowości

Dzisiaj jest obchodzony Dzień Praw Rodziny. Został ustanowiony przez Sejm w 2016 roku. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że rodzina jest początkiem polskiej państwowości. Zwróciła też uwagę na znaczenie polityki rodzinnej, realizowanej poprzez wsparcie finansowe i programy, w tym Rodzina 500+, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

2022-10-22, 08:01

Dzień Praw Rodziny. Minister Maląg: rodzina jest początkiem polskiej państwowości
Minister Marlena Maląg w Dzień Praw Rodziny: polskie rodziny mają prawo do godnego życia. Foto: pikselstock/Shutterstock

Minister rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że "rodzina od zawsze była i będzie fundamentem silnego państwa, a rządzący ten fundament konsekwentnie wzmacniają". - Dzień Praw Rodziny to szczególne i ważne święto obchodzone w celu upamiętnienia Karty praw rodziny, która została ogłoszona w 1983 r. przez Stolicę Apostolską w piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Dokument ten stał się inspiracją dla wielu programów i działań chroniących prawa i umacniających instytucję rodziny - powiedziała.

Minister przyznała, że bardzo ważnym wyzwaniem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności. Zaznaczyła, że należy stworzyć dobry klimat wokół rodzin. Pomóc ma w tym wsparcie młodych ludzi w zakresie polityki mieszkaniowej, wsparcie rodziców w opiece nad dziećmi do lat trzech oraz stworzenie dobrego klimatu w miejscu pracy - mówiła Marlena Maląg. Chodzi między innymi o wprowadzenie elastycznych godzin pracy i stabilne umowy o pracę.

Wsparcie rodziny. Wiele programów

- Pracujemy nad tymi rozwiązaniami, tworzymy szeroką koalicję rząd-samorządy, żeby polityki samorządów były spójne z polityką realizacji wsparcia rodzin - dodała minister.

Marlena Maląg podkreśliła, że prowadzone przez rząd działania oparte są na dwóch filarach. - Pierwszym jest wsparcie finansowe kierowane do rodzin z dziećmi, na przykład poprzez takie programy, jak Rodzina 500+ i Rodzinny kapitał opiekuńczy. Drugim filarem jest rozwijanie usług kierowanych do rodzin, na przykład dzięki tworzeniu nowych placówek opieki nad maluchami, stąd program Maluch+ oraz dofinansowanie do opieki żłobkowej - wyjaśniła.

REKLAMA

"Polskie rodziny mają prawo do godnego życia"

Dodała, że m.in. "dzięki takim przełomowym programom przeciętne roczne wsparcie na dziecko w rodzinie wzrosło z niewiele ponad 4,3 tys. zł w 2014 r. do 12,5 tys. zł w 2022 r.", co jest wzrostem niemal o 188 procent.

- Doceniamy i dbamy o siłę polskich rodzin. Doskonale wiemy, że pandemia i sytuacja związana z putinflacją dotyka budżety polskich rodzin, dlatego nie czekając na nic, obniżyliśmy VAT na żywność, wprowadzamy rozwiązania osłonowe, dodatki na opał i gwarantowane stawki za elektryczność. Polskie rodziny mają prawo do godnego życia. Należy im się wsparcie i szacunek. Będziemy bronić tych wartości - podsumowała minister Marlena Maląg.

Posłuchaj

Minister rodziny i polityki społecznej mówiła, że bardzo ważnym wyzwaniem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Duże wsparcie osób niepełnosprawnych

Na spotkaniu z okazji Dnia Praw Rodziny wiceszef resortu oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik mówił o polityce rodzinnej realizowanej od 2015 roku w kontekście osób z niepełnosprawnościami. Podkreślał, że dzięki niej osoba z niepełnosprawnością ma prawo czuć się w Polsce tak, jak każdy inny obywatel.

- To się dzieje dopiero teraz, że my o tych prawach mówimy i uruchamiamy narzędzia takie, jak Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej, który daje szansę na niezależność - powiedział Paweł Wdówik. - Można pójść na zakupy, do urzędu, na spacer albo na spotkanie ze znajomymi, bo takie są prawa każdego obywatela, żeby mógł żyć, jak chce - podkreślił wiceminister.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

Marlena Maląg: rodzina jest początkiem polskiej państwowości (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: szefowa MRiPS Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP

ng/asp/ kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej