more_horiz
Wiadomości

"To jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej, a jednocześnie antykryzysowej". Sobolewski o zamrożeniu cen gazu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 09:18
- Dziś będzie dyskutowana ustawa o zamrożeniu cen gazu, to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej i antykryzysowej - zapowiedział przed posiedzeniem rządu w Programie 1 Polskiego Radia sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Z polskiego punktu widzenia, gdzie gaz w mniejszym stopniu służy do produkcji energii elektrycznej, raczej jest surowcem dla przemysłu oraz źródłem ogrzewania dla wielu domów, cena gazu powinna być jak najmniejsza
Z polskiego punktu widzenia, gdzie gaz w mniejszym stopniu służy do produkcji energii elektrycznej, raczej jest surowcem dla przemysłu oraz źródłem ogrzewania dla wielu domów, cena gazu powinna być jak najmniejszaFoto: shutterstock/MAXSHOT.PL

Sekretarz Generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski powiedział, że zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych nastąpi prawdopodobnie 1 stycznia. Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomniał, że rząd ma omówić dziś tę sprawę.

- To jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej i antykryzysowej, mam nadzieję, że zostanie przyjęta i trafi do laski marszałkowskiej - powiedział Sobolewski. Jak dodał, szczegóły przedstawi premier.

Pozostała część tarczy antyinflacyjnej

- Tarcza antyinflacyjna nie zmieni swojego zakresu w kwestii VAT-u na żywność i to pozostanie na poziomie 0 procent. Mamy nacisk ze strony KE co do innych, grozi karami, jeśli utrzymamy niektóre elementy tarczy, chodzi m. in. o paliwo - wyjaśnił.

Zamrożenie cen gazu ma objąć oprócz gospodarstw domowych, także podmioty wrażliwe, takie jak szpitale, domy pomocy społecznej i szkoły. Projekt ustawy ma też określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym, które zajmują się obrotem paliwami gazowymi.

Czytaj także:

pg, PR1, IAR, ms

Zobacz także

Zobacz także