more_horiz
Wiadomości

Pokonał 22 tys. kandydatów. Polak wybrany do Rezerwy Astronautów ESA

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 16:43
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła wyniki naboru kandydatów na astronautów. Wśród wybrańców jest polski naukowiec. Dr Sławosz Uznański, inżynier, który wcześniej pracował m.in. przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Znalazł się on na liście rezerwowej ESA.
Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA
Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA Foto: B. Godart / Shutterstock.com & ESA/Twitter

W komunikacie Polskiej Agencji Kosmicznej czytamy, że wybór Polaka to ogromny sukces. "Sławosz Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA" - podkreślono.

Jak dodano, "kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych".

Dr Sławosz Uznański: to jeden z najważniejszych dni w moim życiu i wyjątkowy moment dla polskiej nauki

- To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy - skomentował wybrany na astronautę dr Uznański.

Nabór Europejskiej Agencji Kosmicznej trwał od ubiegłego roku i był pierwszą taką akcją od 2008 roku. Do tej pory jedynym polskim astronautą, a właściwie kosmonautą był Mirosław Hermaszewski, który w kosmosie spędził prawie osiem dni w 1978 roku.

ms, IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także