"Nie bądźmy obojętni". Siarczyste mrozy dają się we znaki także zwierzętom. Jak chronić je zimą?
Siarczyste mrozy w całym kraju potrwają do niedzieli. Dla północnej Polski IMGW wydało alerty. Temperatura może spaść w nocy nawet do minus 16 st. C. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt apelują, by zaopiekować się nimi szczególnie w tak skrajnych warunkach pogodowych. Wystarczy choćby otworzyć okienko piwniczne dla kotów, albo ocieplić budę.
2022-12-14, 18:40
- Zwierzętom także grozi hipotermia, jest ona śmiertelnie niebezpieczna. Każde zwierzę ma inne futro, inną odporność na zimno, ale tak wielkie mrozy zdecydowanie dla wszystkich zwierząt są niebezpieczne. Na tak wielkie mrozy powinno się zabrać np. stróżujące psy do pomieszczeń, tam, gdzie jest dodatnia temperatura - mówił lekarz weterynarii z Olsztyna Marcin Ratyński i dodał, że żaden pies tak mroźnej nocy nie powinien spędzać w budzie.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals" stworzył specjalną grupę tak zwany Zimowy Patrol Animalsów, który tylko w ostatnich dniach uratował przed śmiercią z wychłodzenia kilka czworonogów.
"Zakuta w łańcuch 8 miesięczna sunia odebrana ze strasznych warunków przez ZIMOWY Patrol Animalsów! Zawsze gdy widzimy taki obrazek zadajemy sobie pytanie- po co tym ludziom pies? 8 miesięcy... tylko tyle ma ten psi szczeniak, a już skazany na życie na uwięzi i zdezelowaną budę" - czytamy wpis na Facebooku OTOZ Animals.
Inny przykład to uratowany 8-letni psiak Roki, który spędził całe życie na łańcuchu przy budzie. "Gruba, szorstka obroża drażniła mu szyję. Psiak był zaniedbany, trzymany na tyłach posesji, tak ,że nikt go nie widział…W miskach zamarznięta woda ze starym śniegiem" - informuje organizacja.
REKLAMA
Zwierzęta w zimę. Żelazne zasady, które mogą ocalić życie czworonoga
Tak naprawdę niewiele trzeba, aby pomóc zwierzętom w trudnym zimowym czasie. Podstawą jest przede wszystkim empatia, która przełoży się na konkretne działanie.
Istotne jest, aby pies przynajmniej raz dziennie zjadł ciepły posiłek. Może to być na przykład gotowana kasza z warzywami, albo mięsem.
- Ważne jest, by zjadł od razu. Zapas mokrego pokarmu na dworze zamarznie, a pies z lodu nie skorzysta - mówił w rozmowie z PAP weterynarz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals". Podobnie z wodą - dlatego najlepiej dolewać ją na bieżąco, aby nie zamarzła.
REKLAMA
Sprawdźmy w jakiej budzie mieszka pies
- Budy przed zimą oczywiście powinny być ocieplone, ale tak wielki mróz zagraża zwierzętom, one zdecydowanie powinny być zabrane do cieplejszych pomieszczeń - zaapelował weterynarz. Dodał, że zwłaszcza wiejskie psy, niestety trzymane często na łańcuchach, na nadchodzącą noc powinny być uwolnione i np. zamknięte w oborze, czy stajni z innymi zwierzętami - one wspólnie wydzielają ciepło i wzajemnie się ogrzewają - zaznaczył lekarz weterynarii dr Marcin Ratyński.
Kiedy mimo wszystko pies mieszka w budzie upewnijmy się przynajmniej, że jest ona uszczelniona, odizolowana od podłoża i osłonięta od wiatru - radzi Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Warto też zwrócić uwagę, czy jest odpowiednio dopasowana do wymiarów naszego czworonoga. W za dużej trudno będzie mu się ogrzać. Poza treściwymi i ciepłymi posiłkami warto też zapewnić takiemu psu więcej ruchu.
- Zwierzęta domowe wyprowadzając na spacer należy ubrać w ubranka. Przy takim mrozie zwierzęta bez ubrania to tak, jakby człowiek wyszedł w lekkiej odzieży na mróz - powiedział dr Ratyński.
Psy mieszkające w miastach mogą wrócić po spacerze do ciepłego pomieszczenia, ale i im należy się więcej uwagi. Jeśli w walce z lodem użyto soli, na psich łapach mogą pojawić się bolesne pęknięcia.
REKLAMA
Koty w mrozy. Niskie temperatury znoszą gorzej niż psy
Na mróz narażone są też bezdomne koty, a zimno znoszą dużo gorzej niż psy. Organizacje ochrony zwierząt apelują, aby nie zamykać wszystkich piwnicznych okienek. W podziemiach bloków, jeśli zostaną wpuszczone mają szansę przetrwać trudne warunki. Dobrze też zwrócić uwagę, czy nie szukają ciepła przy samochodzie i nie zasnęły np. na kole czy przy silniku.
Nim ruszymy, sprawdzajmy, czy pod naszym samochodem nie grzeje się kot - apeluje OTOZ Animals. Śpiącego kota najłatwiej wypłoszyć pukając w maskę auta.
Dokarmianie ptaków "tak", ale "nie" chlebem
W przypadku ptaków ważny jest dostęp do niezamarzniętej wody i odpowiednie pożywienie. Najlepiej podawać mieszanki ziaren - wsypane do karmnika tzw. ludzkie jedzenie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
REKLAMA
- Pierwsza mroźna noc za nami, ale idą kolejne. Zostały wydane ostrzeżenia przed mrozem dla północnozachodniej, północnej, północnowschodniej części kraju. Mróz także na północy Mazowsza, woj. kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski. Tu temperatura spadnie do minus 16 st. C. Ale na pozostałej części kraju też zimno - od minus 9 do minus 4 stopni - przekazał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Organizacje chroniące zwierzęta apelują "reagujmy na krzywdę nim będzie za późno".
- Pogoda IMGW: trzaskający mróz, a później odwilż. Sprawdź, gdzie jest szansa na białe Boże Narodzenie
- Zwierzęta u progu zimy. Jak zadbać o ich potrzeby?
- Problemy papug. Dlaczego te ptaki wyskubują sobie pióra?
Facebook.com/OTOZ Animals, PAP
REKLAMA
asp
REKLAMA