PKN ORLEN promotorem i strażnikiem tradycji polskiego gazownictwa

2022-12-16, 09:00

PKN ORLEN promotorem i strażnikiem tradycji polskiego gazownictwa
Muzeum Gazowni Warszawskiej . Foto: mat. prom. PGNiG Grupa Orlen

Dzieje polskiego przemysłu naftowego i gazowniczego to trwały dorobek  oraz dziedzictwo takich podmiotów jak PGNiG, będące dziś częścią PKN ORLEN - spółki stojącej na straży krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Kultywowanie związanych z tą gałęzią gospodarki tradycji oraz zachowanie jej historii z myślą o przyszłych pokoleniach, to ogromna odpowiedzialność i integralna część misji firmy.

Oddziały PGNiG PKN Orlen oraz spółki z Grupy Orlen od lat realizują szereg projektów muzealnych i edukacyjnych, w lokalizacjach o znaczeniu szczególnym dla rozwoju polskiego gazownictwa. W sposób kompleksowy miejsca te łączą unikatowe zbiory i instalacje oddające ducha czasów, w których  rozwijano pierwsze miejskie gazownie, z nowoczesnymi formami przekazu, przyciągającymi młodych odbiorców.

Jedną z takich przestrzeni jest siedziba główna firmy mieszcząca się na terenie dawnej Gazowni Warszawskiej przy ul. Kasprzaka, jednego z najcenniejszych stołecznych kompleksów przemysłowych. W 1977 roku, w budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, powstało Muzeum Gazowni Warszawskiej. Po trwającej kilka lat modernizacji, obiekt ten ponownie otworzył się dla zwiedzających w październiku 2022 roku. W muzeum dostępne są dwie ekspozycje nawiązujące do przeszłości i teraźniejszości gazownictwa. Pierwsza wystawa obejmuje wiekowe urządzenia i aparatury produkcyjne, które przetrwały burzliwy okres wojny. Druga składa się z nowoczesnych systemów, które m.in. za pomocą ekranów dotykowych, ilustrują w atrakcyjny i angażujący sposób proces wytwarzania gazu oraz jego zastosowanie w codziennym życiu i przemyśle. Historia ta opowiedziana jest również przez pryzmat ludzi – pracowników gazowni oraz wybitną postać Ignacego Łukasiewicza – prekursora światowego przemysłu wydobywczego, polskiego wynalazcę, społecznika i działacza niepodległościowego oraz patrona Fundacji PGNiG.

Muzeum Gazowni Warszawskiej Muzeum Gazowni Warszawskiej, mat. prom. PGNiG Grupa Orlen

Wyjątkowym miejscem na mapie Polski jest również Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, zarządzane przez Polską Spółkę Gazownictwa spółkę z Grupy  ORLEN, która jest operatorem systemu dystrybucyjnego gazu. Obiekt muzealny znajduje się w budynku dawnej Gazowni Paczkowskiej i posiada unikalną w skali kraju ekspozycję – zachowany w całości, zabytkowy ciąg produkcji gazu. Zbiór zawiera także ponad 3 tysiące gazowych urządzeń gospodarstwa domowego i przemysłowego oraz największą w Europie kolekcję gazomierzy domowych zgromadzonych w jednym miejscu. Cały teren oraz istniejąca infrastruktura nawiązują do ponad 100-letniej historii gazowni, utrzymując klimat przełomu XIX i XX wieku. Jak ważnym obiektem na turystycznej mapie Polski jest Muzeum Gazownictwa w Paczkowie świadczy fakt, że w roku 2022 muzeum otrzymało nagrodę i certyfikat dla Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Opolskiego. Jest to cenne regionalne wyróżnienie nadawane przez kapitułę składającą się z przedstawicieli organizatorów turystyki, mediów oraz środowiska naukowego.

Muzeum Gazowni Warszawskiej Muzeum Gazowni Warszawskiej, mat. prom. PGNiG Grupa Orlen

Inicjatywą stanowiącą pomost pomiędzy wyjątkowymi dziejami przemysłu gazowniczego oraz jego przyszłością jest Wirtualne Muzeum Gazownictwa. To platforma edukacyjna i informacyjna stworzona z myślą o pasjonatach inżynierii, technikach, a także uczniach i nauczycielach zainteresowanych tą tematyką. Na stronie internetowej dostępne są zdigitalizowane wystawy, historia europejskiego i polskiego gazownictwa w pigułce, artykuły dotyczące zastosowania nowych technologii w branży czy gazowa mapa Polski. Ponadto, w ramach wspierania nauki i rozwoju młodych pokoleń, Wirtualne Muzeum proponuje gotowe scenariusze lekcyjne do pobrania dla klas VI-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, a także zabawy i gry edukacyjne. Mecenasem projektu jest Polska Spółka Gazownictwa z Grupy ORLEN.

Jak pokazuje dzisiejsza rzeczywistość, energetyka stanowi istotny element naszego codziennego życia. Informowanie i edukowanie na temat historycznych podwalin tego sektora gospodarki, a także mechanizmów jego działania, jest dziś  jednym z celów promocyjnych PKN ORLEN i pozostaje ważnym dziedzictwem tego multienergetycznego koncernu.


PGNiG Grupa Orlen/Artykuł sponsorowany

Polecane

Wróć do strony głównej