WOT liczą już 36 tys. żołnierzy. Szef MON: terytorialsi są zawsze gotowi bronić i pomagać
- W Wojskach Obrony Terytorialnej służy już 36 tys. żołnierzy. Terytorialsi wspierają lokalne społeczności, pomagają w czasie klęsk żywiołowych, ale też razem z wojskami operacyjnymi pilnują bezpieczeństwa na granicy - napisał w mediach społecznościowych wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
2022-12-20, 10:59
O osiągnięciu pułapu 36 tys. żołnierzy WOT szef MON poinformował we wtorek na Twitterze. "W Wojskach Obrony Terytorialnej służy już 36 tys. żołnierzy. Terytorialsi są zawsze gotowi, zawsze blisko - wspierają lokalne społeczności, pomagają poszkodowanym w czasie klęsk żywiołowych, ale też razem z wojskami operacyjnymi pilnują bezpieczeństwa na polskiej granicy" - napisał.
Rzecznik formacji mjr Witold Sura w opublikowanym na stronach formacji oświadczeniu przypomniał, że w miniony weekend do WOT wstąpili kolejni ochotnicy. "Ciągły wzrost zainteresowania służbą w szeregach WOT świadczy o tym, jak bardzo potrzebne było ich utworzenie. Od ponad 5 lat żołnierze formacji stoją na staży swoich lokalnych społeczności, jednocześnie zapewniając wzrost bezpieczeństwa całego kraju" - napisał. Rzecznik WOT powołał się również na badania CBOS, wedle których 67 proc. dorosłych Polaków to "zwolennicy terytorialsów".
"WOT znacząco wzmacniają potencjał obronny Polski"
Według rzecznika WOT "wpływ na zwiększenie zaufania ma zaangażowanie Terytorialsów w akcje przeciwkryzysowe (m.in. Przyjazna Energia), operacje przeciwcovidowe, a także działania i wsparcie innych służb na granicy białoruskiej (operacja Silne Wsparcie) oraz ukraińskiej (operacja Niezawodna Pomoc)".
"Rozwój istniejących i formowanie nowych brygad, ciągły wzrost liczebności formacji oraz przejmowanie nowych obszarów działań – np. odpowiedzialność za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej – wszystko to sprawia, że Wojska Obrony Terytorialnej nie tylko się rozwijają, ale i znacząco wzmacniają potencjał obronny Polski" - napisał Sura.
REKLAMA
Misja utworzonych w 2017 r. jako odrębny rodzaj sił zbrojnych WOT to obrona i wspieranie lokalnych społeczności, np. przez pomoc służbom ratunkowym w razie klęsk żywiołowych. W czasie WOT mają wspomagać wojska operacyjne. Ustawa o obronie ojczyzny powierzyła WOT niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony. Zakładana docelowa liczebność WOT to 50 tys.
Do czasu osiągnięcia pełnej gotowości do działania WOT są podporządkowane ministrowi obrony narodowej. Docelowo formacja ma podlegać - tak jak inne rodzaje sił zbrojnych - szefowi Sztabu Generalnego WP.
- Wozy Cougar dla polskiej armii. MON: dotarła kolejna dostawa
- Kolejne setki ochotników rozpoczną służbę w WOT. Wicepremier Błaszczak: to wyraz patriotyzmu i miłości do ojczyzny
dn/PAP/IAR
REKLAMA