more_horiz
Wiadomości

Egzotyczny skorupiak nad Morzem Bałtyckim. Wyjątkowe znalezisko na Wyspie Sobieszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 17:25
"Kalinek błękitny jest to największy krab, którego stwierdzono w Polsce" - czytamy na profilu Łowca Obcych. W rejonie Bałtyku natknięto się na niego pierwszy raz. Znany jako "invasive blue crab", kalinek błękitny sieje głównie spustoszenie w sieciach rybackich w Morzu Śródziemnym, lokalnie doprowadzając do sytuacji, kiedy ryby wcale się już nie łowią.
Egzotyczny skorupiak nad Morzem Bałtyckim. Ma błękitne zabarwienie pancerza
Egzotyczny skorupiak nad Morzem Bałtyckim. Ma błękitne zabarwienie pancerzaFoto: facebook.com/LowcaObcych/Agnieszka Wojkowska

Ten amerykański gatunek już raz został zaobserwowany w wodach krajowych, a konkretnie w jeziorze Dąbie kilka lat temu. Ostatnio kolejnego osobnika zauważono na Wyspie Sobieszewskiej.

Jest to największy krab, który pojawił się na obszarze polskim. Regularnie obserwowany jest inwazyjny gatunek obcy - krab wełnistoręki. Oprócz niego w Morzu Bałtyckim i bliskim jego sąsiedztwie można znaleźć także obcego krabika amerykańskiego.

Rodzimy krab brzegowy

Jedynym rodzimym gatunkiem kraba w Polsce jest krab brzegowy, znany też jako raczyniec jadalny.

Co ciekawe, rodzimy krab brzegowy konkuruje z kalinkiem tam, gdzie ten występuje naturalnie (i odwrotnie). Mamy tutaj przykład inwazji gatunków inwazyjnych na gatunki inwazyjne.

"Oczywiście, do tego wszystkiego by nie doszło, gdyby nie interwencja człowieka, przez co gatunki te zostały sztucznie przeniesione poza ich naturalne zasięgi i zmuszone do odnalezienia się w obcych im światach, gdzie doprowadzają do ich wyniszczania", podkreślają autorzy profilu Łowcy Obcych.

Czytaj też:

facebook.com/LowcaObcych/mn

Zobacz także

Zobacz także