Kolejny dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie będą dalej pracować nad reformą sądów

O godzinie 9 rozpocznie się drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie mają między innymi wysłuchać informacji rządu na temat podwyżki cen biletów PKP Intercity, o co wnieśli posłowie Lewicy, zajmą się też kwestią reformy sądownictwa.

2023-01-12, 06:00

Kolejny dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie będą dalej pracować nad reformą sądów
W kolejnym dniu obrad posłowie dalej będą pracować nad ustawą o reformie Sądu Najwyższego. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Izba będzie kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o realizację jednego z kamieni milowych, których realizacja ma - zgodnie z porozumieniem z Komisją Europejską - odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt przewiduje między innymi, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny.

Projekt ustawy przyjęty z poprawkami

W nocy ze środy na czwartek przyjęcie poselskiego projektu ustawy o reformie sądownictwa rekomendowali członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości. Za pozytywną oceną całości rozpatrzonego projektu nowelizacji głosowało 10 posłów z komisji, przeciw było pięciu, 11 zaś wstrzymało się od głosu.

Szereg uwag legislacyjnych i precyzujących do projektu zaproponowało sejmowe Biuro Legislacyjne. W większości zostały one zaakceptowane przez komisję. Przyjęta została także poprawka PiS do przepisu przejściowego ustawy dotyczącą rozszerzenia zapisu odnoszącego się do możliwości składania przez sędziów wniosków do Naczelnego Sądu Administracyjnego o wznowienie prawomocnie zakończonych postępowań w sprawach należących przed zmianą do właściwości Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN. Jak uzasadniono, zmiana taka zapewni konsekwentne przeniesienie ogółu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych do właściwości NSA.

Prace nad kodeksem postępowania cywilnego

Sejm rozpocznie też prace nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Dostosowuje on polskie prawo do unijnego rozporządzenia dotyczącego jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich. Chodzi o sprawy związane z odpowiedzialnością rodzicielską oraz uprowadzeniem dziecka za granicę. Sprawy te będą podlegały w Polsce uznawaniu i wykonaniu bez potrzeby przeprowadzenia specjalnego postępowania.

REKLAMA

W porządku obrad jest też przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt uchwały w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. Wnioskodawcy proponują, by obchodzono go 2 października.

Sejmowe obrady można śledzić na żywo na stronach Kancelarii Sejmu i w mediach społecznościowych.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej