more_horiz
Wiadomości

Środki z KPO. Elżbieta Witek: na razie nie ma potrzeby zmiany w regulaminie Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 18:00
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zapytana przez dziennikarzy o jeden z tzw. kamieni milowych, które Polska musi spełnić, aby otrzymać pieniądze na KPO odpowiedziała, że "na razie nie ma potrzeby dokonywania zmian w regulaminie Sejmu".
Marszałek Elżbieta Witek: na razie nie ma potrzeby zmiany w regulaminie Sejmu
Marszałek Elżbieta Witek: na razie nie ma potrzeby zmiany w regulaminie SejmuFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek została zapytana o - mające utrudnić uchwalanie ustaw bez konsultacji - zmiany w regulaminie Sejmu. Zmiany znalazły się wśród tzw. kamieni milowych, uzgodnionych z Komisją Europejską.

"Regulamin Sejmu należy do Sejmu"

- Regulamin Sejmu należy do Sejmu - powiedziała Witek. - Dokonujemy co jakiś czas zmian w regulaminie, więc wszystko jest możliwe - dodała marszałek Sejmu.

Zaznaczyła też, że jak Izba będzie widzieć potrzebę zmian w regulaminie, to ich dokona, bo jest to "suwerenna decyzja Sejmu". Dopytywana, czy w tej chwili widzi potrzeby dokonania jakieś zmiany, Witek odpowiedziała: "na razie nie".

W KPO znajdują się warunki, czyli "kamienie milowe"

1 czerwca 2022 r. KE po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski KPO. 17 czerwca polski KPO zatwierdziły państwa członkowskie UE. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

W KPO znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia KE uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. KPO zakłada m.in., że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa. W KPO Polska wystąpiła o 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczki.

Wśród kamieni milowych znalazły się m.in. zmiany w regulaminie Sejmu, mające utrudnić uchwalanie ustaw bez konsultacji. Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział we wtorek w Radiu Plus, że niektóre z kamieni milowych są "nie do przyjęcia" i wymienił w tym kontekście zmiany w Regulaminie Sejmu.

- O tym, że to ustawa wiatrakowa była w jednym z kamieni milowych, to było wiadome od początku i tutaj nie jest żadne zaskoczenie. Projekt jest cały czas konsultowany. Zmiany w regulaminie Sejmu i Senatu uchwala polski parlament. Nie przewiduję, aby takie zmiany nastąpiły, i tutaj akurat nie ma w tym względzie żadnego pola manewru - zaznaczył Sobolewski.

Czytaj też:

PAP/mg

Zobacz także

Zobacz także