more_horiz
Wiadomości

Waloryzacja rent i emerytur. Znamy prawdopodobny wskaźnik

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 13:16
- Wszystko wskazuje na to, że waloryzacja rent i emerytur będzie na poziomie 14,8 proc. – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że koszt tegorocznej waloryzacji przekroczy 40 mld zł.
Minister Maląg: wszystko wskazuje na to, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 14,8 proc.
Minister Maląg: wszystko wskazuje na to, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 14,8 proc.Foto: Shutterstock/fizkes

Na czwartkowej konferencji prasowej minister rodziny Marlena Maląg i prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska mówiły o tegorocznej waloryzacji rent i emerytur.

- Przyjęliśmy waloryzację kwotowo-procentową, czyli na pewno emeryci i renciści przy całkowitej niezdolności do pracy będą mieli zwaloryzowane świadczenia o co najmniej 250 zł. Jeżeli jednak ze wskaźnika procentowego waloryzacji będzie wynikać więcej, to rzeczywiście emeryt dostanie wyższą kwotę – powiedziała szefowa MRiPS.

Wyższa waloryzacja

Przekazała, że po podaniu przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika inflacji w 2022 r. wszystko wskazuje na to, że waloryzacja będzie na poziomie 14,8 proc. Zaznaczyła jednocześnie, że ostateczna wartość wskaźnika zostanie ogłoszona w lutym.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent jest znany po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

- Wskaźnik, o którym mówi pani minister, jest znany, i to jest 14,8 proc. Ten drugi (wskaźnik) najprawdopodobniej będzie obojętny, dlatego że tam nie ma tego wzrostu, czyli pewnie będzie zero - powiedziała szefowa ZUS.

Jej zdaniem trzeba teraz poczekać, żeby to wszystko się formalnie, prawnie dokonało.

- To jest kwestia początku lutego, kiedy ten wskaźnik będzie znany. To jest bardzo wysoki wskaźnik. Przypomnę, że są to też koszty dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - podkreśliła prof. Uścińska.

Przekazała, że koszt tegorocznej waloryzacji przekroczy 40 mld zł.

Zasady waloryzacji

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1338,44 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 1003,83 zł brutto.

Czytaj także: 

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także