more_horiz
Wiadomości

Reparacje. Wiceszef MSZ: Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera nasze działania

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 15:00
Wiceszef MSZ powiedział, że Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania na rzecz niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę światową. To - jak wskazał Arkadiusz Mularczyk - "efekt jego wizyty w USA i spotkań z Polonią". Jednocześnie podziękował KPA i jego Szefowi Frankowi Spula. "Razem zwyciężymy" - dodał.
Arkadiusz Mularczyk: Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania ws. niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę św.
Arkadiusz Mularczyk: Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania ws. niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę św.Foto: shutterstock.com/Everett Collection, Twitter.com/@arekmularczyk

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) popiera starania Polski o odszkodowania za straty wojenne spowodowane agresją Niemiec i okupacją w latach 1939-1945. Kwestia ta, podkreśla, wciąż stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań w powojennej historii Polski.

"Kongres Polonii Amerykańskiej jest w trakcie gromadzenia informacji i sporządzania planu dotyczącego podjęcia odpowiedniej akcji" - głosi oświadczenie komitetu wykonawczego KPA przesłane PAP przez Małgorzatę Schulz, wiceprezes ds. promocji i mediów.

"Reparacje wojenne od Niemiec. "Razem zwyciężymy"

"Ważna decyzja(...). Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania na rzecz niemieckich odszkodowań dla Polski za II Wojnę Światową. To ważny efekt mojej wizyty w USA i spotkań z Polonią w DC, Nowym Jorku i Chicago. Dziękuję KPA i jego Szefowi Frankowi Spula. Razem zwyciężymy!" - napisał Arkadiusz Mularczyk na Twitterze.

Wiceszef MSZ przebywał w USA na przełomie stycznia i lutego; w Waszyngtonie spotkał się z przedstawicielami Departamentu Stanu i Kongresu, w tym z deputowaną do Izby Reprezentantów, Demokratką Marcy Kaptur oraz republikańskim senatorem Tedem Cruzem. Rozmowy dotyczyły m.in. reparacji wojennych oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę

W Nowym Jorku Mularczyk spotkał się z zastępczynią sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Ilze Brands Kehris oraz z Miroslavem Jencą, zastępcą szefa ONZ ds. Europy, Azji Centralnej i Ameryk. W Chicago Mularczyk spotkał się m.in. z Kongresem Polonii Amerykańskiej.

Szacowane straty. Ponad 6 bilionów złotych odszkodowania

1 września ubiegłego roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód. 

Na początku stycznia tego roku MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także