more_horiz
Wiadomości

Na południu wiosna, na północy ostrzeżenia. Sprawdź prognozę IMGW na piątek

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 06:56
W piątek najcieplej będzie na południu kraju, termometry pokażą tam nawet 20 stopni Celsjusza  - poinformowała synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk. Mieszkańcy północy Polski powinni także przygotować się na opady deszczu i możliwe burze, meteorolodzy ostrzegają także przed silnym wiatrem nad morzem.
Dla czterech powiatów nadmorskich wydano w piątek ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem
Dla czterech powiatów nadmorskich wydano w piątek ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatremFoto: GitanasD/ Shutterstock

W piątek nadal zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, przez Polskę przejdzie kolejny front, który będzie przesuwał się z zachodu na wschód - poinformowała Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Tam też spodziewane są słabe opady deszczu. Najmniej popada na krańcach południowo-wschodnich, najwięcej na północy kraju. Tam też to będzie pochmurny dzień. Lokalnie mogą się zdarzyć burze.

»Sprawdź prognozę pogody dla swojej miejscowości w PolskieRadio24.pl«

W piątek ciepło, nawet do 20 stopni

- Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na północy, ok. 17 stopni w centrum kraju, do 20 stopni Celsjusza na południu. Tam najcieplej - powiedziała Małgorzata Tomczuk.

Wiatr będzie umiarkowany, porywisty. W głębi kraju te porywy sięgną do 55 km/h, a nad morzem i w Kotlinie Jeleniogórskiej do 70 km/h. Powieje z południowego zachodu i z południa.

»Więcej wiadomości o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

Ostrzeżenia przed wichurami nad morzem

Najmocniej będzie jednak wiało na północy Polski. IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem dla powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego i slupskiego w województwie pomorskim. "W strefie nadmorskiej prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h-45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu" - głosi ostrzeżenie.

Alerty obowiązują do wieczora.

Pochmurna noc z przelotnymi opadami deszczu

W nocy z piątku na sobotę nadal spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane i duże, wystąpią przelotne opady deszczu. Jak zaznaczyła synoptyk IMGW, tego deszczu będzie więcej na północy i wschodzie kraju. W Bieszczadach może spaść nawet do 22 l wody na metr kw.

- Temperatura minimalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na północy, do 10 stopni Celsjusza na południu kraju - powiedziała Tomczuk.

Wiatr będzie umiarkowany, tylko nad morzem silniejszy, porywisty, do 65 km/h. Powieje z południowego zachodu i zachodu.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także