more_horiz
Wiadomości

Air Show 2023 w Radomiu. Jakie samoloty zobaczymy na pokazach? Szef MON wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 14:50
W Radomiu w ostatni weekend sierpnia odbędą się - po pięcioletniej przerwie - Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023. - Zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów wykorzystywanych w polskich Siłach Powietrznych, w tym myśliwiec FA-50 – zapowiedział w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Szef MON: w Radomiu odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show
Szef MON: w Radomiu odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air ShowFoto: PAP/Piotr Polak

Oprócz polskich samolotów, widzowie zobaczą także maszyny wykorzystywane w wojskach sojuszniczych. - Zobaczymy F-16 z Sił Powietrznych Belgii, Dani i Grecji, czeskie Gripeny, fiński F/A-18C. Będą też samoloty transportowe: polskie Herkulesy i CASA, a także Spartany z Litwy i ze Słowacji - powiedział minister na konferencji prasowej na radomskim lotnisku.

Według niego największą atrakcją pokazów będzie inauguracja samolotu FA-50. - To samolot już z biało-czerwoną szachownicą, który został wyprodukowany w Korei Południowej i który jeszcze w tym roku, w liczbie 12, trafi na wyposażenie polskich Sił Powietrznych - powiedział Błaszczak.

Air Show zachęci do służby w wojsku?

Ciekawostką pokazów w Radomiu ma być też amerykański samolot do tankowania w powietrzu z Gwardii Narodowej stanu Illinois. - To ważne, bo w tym momencie obchodzimy 30-lecie nawiązania współpracy między wojskim polskim a Gwardią Narodową stanu Illinois - zaznaczył szef MON.

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Air Show w Radomiu będzie przedsięwzięciem o dużej skali. - Bilety promocyjne będą skierowane do rodzin. Liczymy na duże zainteresowanie młodych ludzi - powiedział wicepremier.

Przypomniał, że MON prowadzi akcję "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej". - Mamy nadzieję, że również Air Show sprawi, iż znajda się tacy, którzy postanowią przystąpić do Wojska Polskiego" - powiedział Błaszczak.

Pokaz nocny

Wicepremier zaznaczył, że oprócz podniebnych pokazów podczas Air Show w Radomiu będzie zorganizowana także wystawa, na której zaprezentowane zostaną wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP.

Z kolei wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu odbędą się po pięcioletniej przerwie.

- Oczekiwaliśmy na to 5 lat i bez wątpienia opłacało się, bo mamy piękne lotnisko, nowoczesny cywilny port lotniczy. Pokazy lotnicze Air Show wracają do Radomia - powiedział Skurkiewicz.

Wiceszef MON ma nadzieję, że pokazy w Radomiu przyciągną rzesze miłośników lotnictwa. - Liczymy na to, że pokazy obejrzy około 200 tys. widzów" - powiedział.

Skurkiewicz kontynuował, że po raz pierwszy w historii radomskiego Air Show odbędzie się pokaz nocny. - Będzie to pokaz po zmierzchu i jestem przekonany, że będzie zapierał dech w piersiach wszystkich tych, którzy w sobotę, 26 sierpnia, będą uczestniczyć w pokazach lotniczych w Radomiu - zaznaczył.

"Przygotujemy coś specjalnego"

Na Air Show zapraszał także kpt. pil. Maciej Krakowian. - Z ramienia F-16 oraz jako reprezentant Tiger Demo Team pragnę zapewnić, że rozpoczęliśmy już przygotowania do tegorocznego sezonu. Na pokazy w Radomiu z pewnością przygotujemy coś specjalnego zarówno jeśli chodzi o pokaz dynamiczny, jak i nasze stoisko naziemne - zapowiedział pilot F-16.

XVII edycja AIR SHOW Radom 2023 poświęcona będzie 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Głównymi organizatorami imprezy są: Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju i jedna z większych w Europie, organizowana zwykle co 2 lata. Ostatni raz odbyła się w 2018 r. Kilkuletnia przerwa związana była z pandemią i budową lotniska w Radomiu.

Bilety na imprezę już w wkrótce będzie można kupować przez internet. Będą one także dostępne w kasach w dniach pokazów.

Czytaj także:

PAP/łl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także