Zełenski odwiedzi Warszawę? Wiceszef MSZ: wizyta może odbyć się niedługo

2023-03-28, 08:50

Zełenski odwiedzi Warszawę? Wiceszef MSZ: wizyta może odbyć się niedługo
Prezydent Wołodymyr Zełenski, od czasu esklacji rosyjskiej agresji na Ukrainę, wielokrotnie spotykał się z polskimi władzami, nie był jednak w Warszawie. Foto: Jakub Szymczuk/ KPRP/ Twitter/@PrezydentPL

- Cały czas trwają bardzo intensywne kontakty między przywódcami Polski i Ukrainy - podkreślał w Radiu Wnet wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak dodał, niewykluczone, że niebawem przywódca Ukrainy odwiedzi Polskę, choć na razie nie chciał zdradzić szczegółów.

- Myślę, że to nastąpi w niedługim czasie, ale nie uprzedzajmy faktów - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński we wtorek w Radiu Wnet, zapytany o możliwość wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie.

- Tej wizyty z pewnością nie będziemy zapowiadać, tak jak to się zwykle dzieje przy wizytach innych głów państw. W przypadku prezydenta Zełenskiego takiej zapowiedzi nie będzie, ze względów bezpieczeństwa - odpowiedział wiceminister. Jak podkreślił, cały czas trwają bardzo intensywne kontakty między przywódcami Polski i Ukrainy.

Nowy "plan Marshalla" dla Ukrainy

Wiceszef MSZ podkreślił, że cały czas trwa bardzo intensywna dyskusja na temat przyszłości Ukrainy i jej odbudowy po wojnie, tak z udziałem władz Polski i Ukrainy, jak również z udziałem organizacji międzynarodowych czy instytucji finansowych, jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Grupa G7.

- Te rozmowy się toczą - na razie można powiedzieć, że one są teoretyczne, ale są bardzo ważne. Tworzony jest pewien system, w oparciu o który będzie funkcjonował ten mechanizm nazywany czasem planem Marshalla dla Ukrainy - zaznaczył Jabłoński.

Duże zainteresowanie odbudową Ukrainy

Pytany, czy do udziału w odbudowie Ukrainy przygotowywane są Polskie firmy, wiceszef MSZ odparł, że polskie firmy są bardzo zainteresowane udziałem w tym procesie. - Regularnie odbywają się spotkania; już kilkaset firm zgłosiło się do platformy kooperacyjnej, którą stworzyliśmy i w ramach której następuje wymiana informacji - dodał.

Trwają prace nad traktatem polsko-ukraińskim, który będzie wprowadzał dwustronne przywileje [...], żeby polskie firmy i obywatele miały przywileje na Ukrainie - powiedział również Paweł Jabłoński.

Dodał, że spodziewa się, że prace nad traktatem zakończą się w ciągu najbliższych miesięcy.

Posłuchaj

UE będzie robić zakupy amunicji dla walczącej z Rosją Ukrainy ze wspólnego budżetu, w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego. Jedną z fabryk, która zostanie włączona do wspólnotowego łańcucha dostaw, będą Zakłady Metalowe Dezamet w Nowej Dębie - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Wkrótce otrzymamy rekompensatę ok. 300 milionów euro, a Polska będzie największym beneficjentem unijnego funduszu na dozbrajanie; w miejsce broni przekazanej Ukrainie będziemy mogli kupić nowocześniejszą broń oraz inwestować w polski przemysł zbrojeniowy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. (PAP) Wkrótce otrzymamy rekompensatę ok. 300 milionów euro, a Polska będzie największym beneficjentem unijnego funduszu na dozbrajanie; w miejsce broni przekazanej Ukrainie będziemy mogli kupić nowocześniejszą broń oraz inwestować w polski przemysł zbrojeniowy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki (PAP)

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej