more_horiz
Wiadomości

Już nie COVID-19. Minister Niedzielski wskazał "główne zagrożenie epidemiczne"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 14:55
- Trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić - głównym zagrożeniem epidemicznym pozostaje cały czas grypa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Podał, że dzienna liczba zachorowań na grypę wynosi dwadzieścia kilka tysięcy.
Minister Adam Niedzielski: jesteśmy po przesileniu zachorowań na COVID
Minister Adam Niedzielski: jesteśmy po przesileniu zachorowań na COVIDFoto: Dragana Gordic/shutterstock

Niedzielski był pytany na konferencji prasowej podczas otwarcia Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Warszawie o sytuację epidemiczną w kraju.

Znacznie więcej zachorowań na grypę

- Jesteśmy po przesileniu, jeśli chodzi o zachorowania na COVID - ocenił minister Niedzielski. - Z drugiej strony - i trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić - głównym zagrożeniem epidemicznym pozostaje cały czas grypa - powiedział Niedzielski.

Mówił, że dzienna skala zachorowań na grypę jest dziesięciokrotnie większa niż na COVID i wynosi dwadzieścia kilka tysięcy przypadków dziennie. Stwierdził też, że przebieg grypy w tym roku "bardzo odbiega od wzorców czy od schematów, z którymi mieliśmy do czynienia w latach poprzednich".

Czytaj także:

"Grypa jest cały czas głównym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce"

- Apogeum mieliśmy na przełomie roku, ale od przełomu roku, tak naprawdę, utrzymuje się cały czas bardzo wysoka liczba zakażeń i nie mamy tutaj tak wyraźnych spadków [...] jak w przypadku COVID. […] Cały czas grypa jest tym głównym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce, z punktu widzenia epidemicznego, czyli tych okresowych sezonowych infekcji - mówił Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek rano, że minionej doby badania potwierdziły 2716 zakażeń koronawirusem, w tym 727 ponownych; zmarło 20 osób z COVID-19.

ms/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także