more_horiz
Wiadomości

Elżbieta Penderecka i Andrzej Giza wyróżnieni przez Ministerstwo Kultury. W niedzielę wręczenie odznaczeń

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 16:44
Elżbieta Penderecka zostanie uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a dyr. Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza - odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", podało MKiDN. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się w niedzielę w Warszawie.
Elżbieta Penderecka i Andrzej Giza wyróżnieni przez MKDiN. W niedzielę wręczenie odznaczeń
Elżbieta Penderecka i Andrzej Giza wyróżnieni przez MKDiN. W niedzielę wręczenie odznaczeńFoto: PAP/Art Service 2/Łukasz Gągulski

Jak poinformowało w sobotę MKiDN, odznaczenia "za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz kultury polskiej" wręczy w imieniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego wiceszef resortu Jarosław Sellin. Uroczystość odbędzie się w warszawskiej Filharmonii Narodowej i poprzedzi wieczorny koncert organizowany w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" trafi do Elżbiety Pendereckiej, wdowy po kompozytorze Krzysztofie Pendereckim, która zasiada we władzach wielu międzynarodowych fundacji. Penderecka jest organizatorką licznych wydarzeń kulturalnych, a także inicjatorką powstania ważnych na kulturalnej mapie Krakowa i Polski zespołów Sinfonietta Cracovia i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Jest ponadto założycielką Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, w ramach którego od kilkudziesięciu już lat współtworzy największe międzynarodowe wydarzenia muzyczne, w tym Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, i opiekuje się najwybitniejszymi artystami światowych scen. Za swoje zasługi doczekała się licznych odznaczeń, w tym Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

"Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Andrzej Giza, który otrzyma odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem i historykiem sztuki. Od 2008 r. pełni funkcję dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena organizującego m.in. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Jest twórcą kampanii reklamowych tego wydarzenia, producentem i koordynatorem realizacji cyklicznych Festiwali Krzysztofa Pendereckiego oraz współtwórcą projektów upowszechniających polską kulturę podczas Igrzysk Olimpijskich m.in. w Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016), Tokio (2020) i Pekinie (2022).

27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena potrwa do 7 kwietnia. W programie znalazło się 10 koncertów symfonicznych i pięć kameralnych, podczas których wystąpią soliści, dyrygenci i zespoły zaproszone przez Elżbietę Penderecką.

Czytaj też:

PAP/mn


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także