Męka i zmartwychwstanie. Dziś chrześcijanie obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc

W niedzielę w Kościele prawosławnym i grekokatolickim wierni świętują Wielkanoc - najważniejszą uroczystość obchodzoną już w czasach apostolskich.

2023-04-16, 06:05

Męka i zmartwychwstanie. Dziś chrześcijanie obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc
Wielkanoc obrządków wschodnich wypada w tym roku 16 kwietnia. Foto: Shutterstock/Stock Holm

"Zmartwychwstać" to znaczy przejść ze śmierci do życia. Śmierć polega na odłączeniu duszy od ciała, zaś zmartwychwstanie polega na ponownym połączeniu duszy z ciałem.

Różnica w dacie świętowania Wielkanocy między Kościołem łacińskim (katolickim) a Kościołami wschodnimi wynika nie tylko z różnic między kalendarzem gregoriańskim a juliańskim, ale także ze sposobu wyznaczania daty tej uroczystości.

W Kościele katolickim Zmartwychwstanie Pańskie świętowane jest w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Chrześcijanie wschodni dodają do tego jeszcze warunek, że Wielkanoc musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej, która jest świętem ruchomym.

Wielkanoc obrządków wschodnich

W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną podczas rezurekcji płaszczenica, czyli ikona przedstawiającą martwe ciało Jezusa zdjęte z krzyża, namalowana na płótnie (tzw. całun), jest obnoszona wokół świątyni. Następnie zostaje wniesiona przez Królewskie wrota, czyli dwuskrzydłowe drzwi ikonostasu w jego środkowej części i ukorzona na ołtarzu. Pozostaje tam przez czterdzieści dni, aż do święta Wniebowstąpienia.

REKLAMA

W Kościele łacińskim jest Oktawa Wielkanocna, zaś w Kościele prawosławnym istnieje tzw. Święty Tydzień.

Posłuchaj

Maryna Poroszenko: chcemy stworzyć żołnierzom atmosferę świąt, aby czuli się bliżej rodzin i całej Ukrainy (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej