Minister Maląg o polityce społecznej. "W centrum naszych działań jest rodzina"

- Polityka społeczna w latach 2015-2023 to zmiana spojrzenia na wsparcie drugiego człowieka. W centrum naszych działań jest rodzina - powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Obecnie nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus, ale wsparcie dla rodzin będziemy rozwijać - dodała.

2023-04-22, 13:39

Minister Maląg o polityce społecznej. "W centrum naszych działań jest rodzina"
Marlena Maląg o polityce społecznej podczas Akademii PiS. "W centrum naszych działań jest rodzina". Foto: TT/MarlenaMaląg

W sobotę w Warszawie odbywa się zjazd Akademii PiS, podczas którego wykład wygłosi m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS powiedziała w rozmowie z PAP, że podczas spotkania postara się podsumować dotychczasowe działania rządu w zakresie polityki społecznej, którą - jak stwierdziła - można określić jednym zdaniem: "to polityka prorodzinna".

- Polityka społeczna w latach 2015-2023 to przede wszystkim zmiana filozofii i spojrzenia na wsparcie drugiego człowieka. W centrum tych wszystkich działań, które podejmujemy, jest rodzina - podkreśliła Maląg.

Wskazała, że pomoc była i jest kierowana w sposób bezpośredni do rodzin z małymi dziećmi, ale także do seniorów. Minister zwróciła też uwagę na działania związane z rynkiem pracy, ekonomią społeczną, wsparciem osób z niepełnosprawnościami, a także przeciwdziałaniem przemocy.

REKLAMA

"Bieda nie ma już twarzy dziecka"

- Dzisiaj możemy szczycić się na tle Unii Europejskiej dobrą sytuacją w zakresie polityki społecznej, np. pod kątem ubóstwa. Wielokrotnie już mówiliśmy, że bieda nie ma już twarzy dziecka - dodała Maląg.

Przypomniała, że sztandarowym programem rządu jest program "Rodzina 500 plus". Minister poinformowała, że od początku funkcjonowania programu, czyli od 1 kwietnia 2016 r. do rodzin trafiło blisko 230 mld zł.

- Na ten moment nie pracujemy nad waloryzacją świadczenia 500 plus. Natomiast wsparcie dla rodzin będziemy rozwijać" - zapowiedziała szefowa MRiPS.

Wskazując na inne instrumenty wsparcia, minister wymieniła także program "Dobry strat", "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" oraz dofinansowanie do opieki żłobkowej. Ponadto - jak dodała Maląg - sytuacja na rynku pracy, pomimo epidemii covid i wojny w Ukrainie, jest bardzo dobra. "Budujemy Polskę nowoczesną, dynamicznie się rozwijającą, opartą na skale, a tą skałą jest rodzina" - podkreśliła.

Dopytywana o kierunki dalszych działań, szefowa MRiPS zapewniła, że dotychczasowe programy społeczne będą kontynuowane. - Jeśli chodzi o zmiany, to na pewno będziemy je wprowadzać - oświadczyła minister. Jak zauważyła, należy zadbać m.in. o działania wspierające powrót kobiet na rynek pracy. - My te działania już podejmujemy. Jesteśmy czwartym państwem w Europie z najniższą luką płacową. Polki są liderkami pod kątem zasiadania w zarządach różnych firm na tle Unii Europejskiej - wskazała minister.

REKLAMA

Work-life balance

Przypomniała, że działania w tym zakresie są już prowadzone np. poprzez wdrożenie unijnej dyrektywy o tzw. work-life balance. Zakłada ona m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich i szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy. Przepisy wejdą w życie 26 kwietnia.

 - Będziemy chcieli dalej wprowadzać takie rozwiązania, które przyczynią się do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym - zapowiedziała minister Maląg.

Akademia PiS jest skierowana do parlamentarzystów ugrupowania, przedstawicieli Forum Młodych PiS, a także samorządowców. "W ten sposób powstaje wewnętrzny system kształcenia, debaty i formowania idei politycznej. Żywy think tank, tworzony przez tych, którym później przyjdzie wdrażanie opracowanych przez nas programów" - mówił PAP kierownik Akademii Krzysztof Szczucki, zapowiadając pierwszy zjazd Akademii. - Dlatego wiele czasu poświęcimy na debaty. Będziemy zachęcać uczestników Akademii do dyskusji, zadawania pytań, a także do krytycznych uwag - dodał.

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: "Skąd jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?" oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Zobacz. Rozmowa z Barbarą Sochą, wiceminister rodziny i polityki społecznej

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej