Plany na posiedzenie Sejmu. Rafał Bochenek: posłowie na razie nie zajmą się sprawą TK
Sejm zbiera się dziś na jednodniowym posiedzeniu. O planowanych podczas posiedzenia dyskusjach mówili na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller oraz rzecznik PiS-u Rafał Bochenek. Politycy odpowiadali później na pytania dziennikarzy, m.in. dotyczące projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
2023-05-09, 09:34
Piotr Müller wyjaśnił, że wiele rozwiązań, o których rząd w ostatnim czasie informował, zostało przyjętych w formie rozporządzeń ministrów lub Rady Ministrów - chodzi przede wszystkim o dopłaty do zbóż. Jednak - zaznaczył - część wymaga tego, by wprowadzono ustawy. O tych ustawach będzie debatować Sejm na jednodniowym posiedzeniu.
Piotr Müller: w Sejmie ustawy wspierające rolnictwo
- To, co będzie regulował Sejm na dzisiejszym posiedzeniu, dotyczy przede wszystkim kwestii zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Jeszcze jakiś czas temu, niespełna rok temu, taki zwrot wynosił ok. złotówki, potem rząd PiS podniósł tę kwotę do 1,20 zł, a w tej regulacji, którą proponujemy w Sejmie, będzie to 1,46 zł. Oprócz tego proponujemy - ale to już będzie wymagało zgody Komisji Europejskiej - aby taka dopłata czasowo była podniesiona aż do dwóch złotych - mówił Piotr Müller.
Rzecznik rządu dodał, że ustawa ma zwiększyć też grupę beneficjentów tych dopłat, rozszerzając ją o hodowców.
Piotr Müller mówił także na konferencji, że drugim istotnym dla rolników projektem, który będzie na posiedzeniu Sejmu rozpatrywany, będzie sprawa pozwoleń na budowę. Chodzi o budowę przestrzeni magazynowych na produkty rolne - silosów, magazynów i podobnych.
REKLAMA
Fundusz ochrony rolnictwa
W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Ze środków Funduszu będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku braku zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych, który stał się niewypłacalny.
Środkami Funduszu Ochrony Rolnictwa będzie dysponował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR będzie również zapewniał obsługę prawną oraz techniczno-biurową Funduszu, ustalał plan finansowy Funduszu oraz opracowywał sprawozdanie z jego realizacji.
Jednodniowe, dodatkowe posiedzenie Sejmu, poświęcone sprawom rolnictwa rozpocznie się o 11.00. Wieczorem posłowie mają wysłuchać informacji rządu na temat sytuacji w polskim rolnictwie.
- Bogusław Sonik odchodzi z PO. "Korporacja zarządzającą tzw. ciepłą wodą z kranu"
- Trzy ustawy pomocowe dla rolników. Poseł PiS: minister Robert Telus bardzo szybko reaguje na sytuację
Posłuchaj
Posiedzenie rządu
Rzecznik rządu Piotr Müller mówił na konferencji prasowej także o planowanym na wtorek posiedzeniu Rady Ministrów. Jak powiedział, na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu będzie omawiany między innymi projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Zmiany mają dotyczyć między innymi wydawania decyzji środowiskowych.
Rzecznik rządu dodał, że tematem obrad będzie też projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, prawo o ustroju sądów powszechnych i kodeks postępowania karnego. Trzecim projektem, który pojawi się na posiedzeniu rządu i był wcześniej procedowany przez właściwe komitety, jest projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od towarów i usług.
Posłuchaj
Rafał Bochenek: projekt dot. TK nie będzie dziś procedowany
Rzecznik PiS Rafał Bochenek, zapytany na konferencji prasowej czy Sejm zajmie się na wtorkowym posiedzeniu projektem PiS-u o Trybunale Konstytucyjnym, odpowiedział, że nie będzie on procedowany na bieżącym posiedzeniu, a to, w jakim tempie będzie procedowany zależy od decyzji Prezydium Sejmu i marszałek Sejmu. Takiej decyzji jeszcze nie ma - dodał.
- Na tym posiedzeniu tej ustawy najprawdopodobniej nie będzie - powiedział Bochenek.
REKLAMA
Posłowie PiS złożyli 4 maja w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, który zakłada zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Zgromadzenia Ogólnego i pełnego składu TK do 9 sędziów. Znowelizowane przepisy mają mieć zastosowanie do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli. Od miesięcy w TK trwa spór o kadencję Julii Przyłębskiej jako prezesa TK, który uniemożliwiał w ostatnim czasie zebranie się Trybunału w pełnym składzie.
Problemy organizacyjne w TK
Złożony przez PiS projekt noweli ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK ma za zadanie - jak napisano w uzasadnieniu - usprawnienie działalności Trybunału przez zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunału (tj. 10 sędziów) do 9 oraz pełnego składu Trybunału z 11 do 9 sędziów.
W sobotę przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast z PiS powiedział, że komisja zacznie prace nad projektem noweli podczas posiedzenia Sejmu 24-26 maja.
Trwający w TK spór związany jest z tym, że według części prawników, w tym byłych i obecnych sędziów TK, kadencja Julii Przyłębskiej - jako prezesa TK - upłynęła po 6 latach, czyli 20 grudnia 2022 r. i jednocześnie nie ma ona możliwości ponownego ubiegania się o tę funkcję. Według samej Przyłębskiej, a także premiera Mateusza Morawieckiego i części ekspertów, jej kadencja upływa w grudniu 2024 r. - razem z końcem kadencji Przyłębskiej jako sędzi TK.
REKLAMA
IAR/PAP/PolskieRadio24.pl/TVP Info/jmo
REKLAMA