Rośnie zagrożenie pożarowe. Tylko jednego dnia strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy
W lasach rośnie zagrożenie pożarowe. W prawie całym kraju jest ono średnie, a na północy w wielu strefach prognostycznych - duże. Wczoraj jednostki straży pożarnej prowadziły działania przy 21 pożarach lasu.
2023-05-09, 13:35
Zagrożenie duże jest w lasach województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, północy mazowieckiego oraz w części województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. Średnie obowiązuje na pozostałym obszarze Polski, poza dwoma strefami prognostycznymi w centrum i całym południem kraju, gdzie zagrożenie jest małe.
Straż Pożarna przypomina, że człowiek odpowiada za ponad 90 procent pożarów lasów. Wymienia m.in. umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, czy nieostrożność ludzi.
Wypalanie traw jest nielegalne i karane
Wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi m.in. Ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z regulacją, wypalanie m.in. łąk, pastwisk i nieużytków, podlega karze aresztu albo grzywny.
Przepisy ustawy o lasach zabraniają z kolei rozniecania ognia - poza miejscami do tego wyznaczonymi - w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych. Za wykroczenia tego typu grozi kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł.
REKLAMA
Z kolei według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, "które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".
- Pożary lasów w Kanadzie. W jednej z prowincji ogłoszono stan wyjątkowy
- Nie tylko walka z ogniem. Jak przez lata zmieniała się praca strażaków?
IAR,PAP,pkur
REKLAMA