Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i Fundusz Ochrony Rolnictwa. Sejm przyjął ważne ustawy
Sejm przyjął ustawę o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze. Za nowymi przepisami głosowało 447 posłów, przeciw był jeden parlamentarzysta, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm przyjął również ustawę, o utworzeniu Funduszu Ochrony Rolnictwa. Za nowymi przepisami głosowało 236 posłów, 4 było przeciw, wstrzymało się 207.
2023-05-10, 01:24
Celem przepisów przygotowanych przez rząd jest zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych hodujących świnie, owce, kozy i konie. Ci rolnicy otrzymają zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Dopłata ma zostać zwiększona ze złotówki i 20 groszy do złotówki i 46 groszy za litr. Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik tłumaczył, że istnieje możliwość podniesienia zwrotu do dwóch złotych.
Posłuchaj
- Czekamy na notyfikację Komisji Europejskiej, spodziewamy się, że ta notyfikacja będzie niebawem, bowiem na mocy obowiązujących przepisów mogliśmy [ten zwrot] akcyzy zwiększyć do 1,46 zł a 54 grosze traktujemy jako dodatkowe wsparcie na mocy przepisów KE związanych z wojną na Ukrainie - powiedział wiceszef resortu rolnictwa.
Kluby opozycyjne poparły ustawę, choć w trakcie debaty ich przedstawiciele zgłaszali liczne uwagi.
- Najważniejsze zastrzeżenie dotyczy kwoty zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, terminu wprowadzenia tych przepisów w życie, można było to zrobić dużo wcześniej. Nasze zastrzeżenia dotyczą też kwestii nieobjęcia producentów drobiu zwrotem części podatku zawartego w cenie oleju napędowego - mówił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Mirosław Maliszewski.
REKLAMA
Rozwiązania przewidziane w ustawie mają w tym roku kosztować budżet do 616 milionów złotych.
Fundusz Ochrony Rolnictwa
Nowy fundusz ma umożliwić wypłaty rekompensat dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty od niewypłacalnego podmiotu. Do wpłat na Fundusz w wysokości 0,125 procent wartości nabywanych produktów rolnych bez podatku VAT będą zobowiązane podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia.
Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik zaznaczył, że ustawa będzie służyć rolnikom, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji.
- Mieliśmy dotychczas takie przypadki, była tu mowa o spółdzielni [mleczarskiej] w Rypinie, były inne spółdzielnie, kiedy to musieliśmy dwoić się i troić, żeby pomóc i to tylko części rolnikom, bo nie było sposobu, nie było możliwości prawnej, aby im pomóc. Wreszcie tę możliwość dajemy - podkreślił Ryszard Bartosik.
REKLAMA
Posłuchaj
Kluby opozycyjne w toku debaty zgłosiły kilkadziesiąt poprawek. W głosowaniach wszystkie zostały odrzucone. W ostatecznym głosowaniu opozycja wstrzymała się od głosu.
Arkadiusz Iwaniak z Lewicy krytykował przepisy dotyczące uprawnienia do uzyskania rekompensat.
- Bo przecież rolnik będzie mógł się zwrócić o rekompensatę w sytuacji dopiero wtedy, kiedy firma, która go oszukała, upadła. Co będzie trwało kilkanaście miesięcy. A upadłości na rynku rolno-spożywczym jest kilkanaście"- stwierdził poseł Lewicy.
***
Fundusz Ochrony Rolnictwa będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. I to właśnie KOWR będzie upoważniony do dysponowania środkami Funduszu.
REKLAMA
- "Rosja prawdopodobnie zaatakuje infrastrukturę rolną". Ekspert o uderzeniu w ukraiński eksport
- Pożyczki dla rolników i ułatwienia w budowie silosów zbożowych. Sejmowe komisje są "za"
Iar/as
REKLAMA