"Oddajemy hołd człowiekowi niezłomnemu". Upamiętnienie 80. rocznicy aresztowania Grota-Roweckiego
Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę aresztowania przez gestapo generała Stefana Grota-Roweckiego odbyły się przy pomniku tego pierwszego dowódcy Armii Krajowej.
2023-06-30, 15:01
Przy pomniku Stefana Grota-Roweckiego upamiętniono 80. rocznicę aresztowania generała przez gestapo. Generał był organizatorem i pierwszym dowódcą Armii Krajowej, głównym twórcą polskiego podziemia niepodległościowego.
Podczas uroczystości szef urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że "oddajemy hołd człowiekowi niezłomnemu, dla którego honor znaczył wszystko, a służba Niepodległej Polsce była najważniejsza". - Aresztowanie Grota to był cios dla Polskiego Państwa Podziemnego - zaznaczył minister Kasprzyk.
Dodał, że Polskie Państwo Podziemne istniało dalej, jak życzył sobie generał Grot-Rowecki, który - jako wychowanek marszałka Piłsudskiego - zostawił przyszłym pokoleniom jego przesłanie "być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo".
Stanowczo odmówił współpracy z okupantem
Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że po aresztowaniu przewieziono Grota-Roweckiego do komendy gestapo przy Alei Szucha i tego samego dnia specjalnym samolotem - do Berlina. Najwyżsi przedstawiciele III Rzeszy, jak Himmler czy Kaltenbrunner, wobec zagrożenia ze strony Sowietów namawiali generała do współpracy z Niemcami. Minister zaznaczył, że Rowecki doskonale wiedział, czym jest sowiecka Rosja. - Wiemy to z raportów, które wysyłał z Polski do rządu RP rezydującego w Londynie, ale wiedział, że nie może pójść na jakąkolwiek współpracę z niemieckim okupantem - mówił Jan Józef Kasprzyk.
REKLAMA
- Pozostał człowiekiem honoru, mógł ocalić życie, ale ocalił honor - mówił J.J. Kasprzyk. Podkreślił przy tym, że w odwecie za odmowę współpracy Niemcy skierowali generała Roweckiego do obozu Sachsenhausen i jeszcze rok przekonywali go do kolaboracji. Szef urzędu dodał, że "Grot" prawdopodobnie został spalony w komorze obozu.
Posłuchaj
"Do dziś pamiętam jego uścisk"
Podczas uroczystości przemawiała także siostrzenica Grota-Roweckiego profesor Krystyna Rowecka-Trzebicka. Miała 10 lat, gdy aresztowano jej wuja. Wspominała ostatnie spotkanie, na sześć tygodni przed aresztowaniem generała na warszawskich Powązkach przy grobie rodziców generała, w dniu imienin jego zmarłej matki Zofii Roweckiej z Chrzanowskich. Jak mówiła, do dziś pamięta uścisk wuja.
Posłuchaj
Podczas uroczystości Krystyna Rowecka-Trzebicka została odznaczona medalem Pro Bono Polaniae, przyznawanym w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych. W uroczystości upamiętniającej generała Stefana Roweckiego uczestniczyli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckiej, przedstawiciele prezydenta, Sejmu, Senatu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
- Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Dziś spotkanie m.in. z prezydentem Dudą i premierem Morawieckim
- 95. rocznica założenia Związku Sybiraków. Uroczystości w Warszawie. "Nigdy nie utraciliśmy wiary w niepodległą Polskę"
IAR/łs
REKLAMA