Kilkaset milionów sztuk amunicji dla polskich żołnierzy. Umowa za blisko 1 mld zł podpisana
Polscy żołnierze otrzymają w najbliższych latach kilkaset milionów sztuk amunicji strzeleckiej. Podpisana w piątek umowa z krajowym przemysłem obronnym pozwoli na dostarczenie amunicji różnych kalibrów- przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
2023-06-30, 19:18
"Polscy żołnierze otrzymają w najbliższych latach kilkaset milionów sztuk amunicji strzeleckiej, podpisana dziś umowa z krajowym przemysłem obronnym pozwoli na dostarczenie amunicji różnych kalibrów" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
W komunikacie zamieszczonym w piątek na stronach Wojska Polskiego przekazano, że w piątek została zawarta umowa na dostawy amunicji strzeleckiej różnych kalibrów. "Umowa, zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa a Mesko, zakłada dostawę amunicji strzeleckiej w kalibrach od 5,56 do 9 mm dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" - przekazano.
Umowa za blisko 1 mld zł
Podkreślono, że w efekcie zawartej umowy, w latach 2023-2026 pozyskanych zostanie kilkaset mln sztuk amunicji za kwotę blisko 1 mld zł brutto. "Umowa dotyczy dostaw 5,56 mm naboi z pociskiem z rdzeniem stalowym oraz naboi z pociskiem smugowym. 7,62 x 51 mm naboi taśmowanych z pociskiem BALL. 7,62 mm naboi karabinowych z pociskiem T-46. 9 x 18 mm naboi pistoletowych z pociskiem P oraz 9 x 19 mm naboi z pociskiem z rdzeniem ołowianym" - wyjaśniono.
"Ponadto w umowie przewidziano możliwość zwiększenia liczby pozyskiwanej amunicji w ww. asortymentach zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
Program zwiększenia produkcji amunicji
W związku z agresją Rosji na Ukrainę, rząd przyjął 29 marca br. program zwiększenia produkcji amunicji i zapasów amunicji wielkokalibrowej polskiego wojska, aby uzupełnić rezerwy i zapewnić zapasy konieczne przy rozbudowie potencjału polskich sił zbrojnych.
Wieloletni program ma wesprzeć rozwój zdolności polskiego przemysłu do produkcji amunicji i tym samym zwiększyć potencjał obronny państwa.
Pierwsze posiedzenie komitetu sterującego, któremu przewodniczy premier, odbyło się 20 kwietnia.
- "To historyczny dzień". Do Polski przybyły pierwsze czołgi Abrams
- Polscy piloci zakończyli szkolenie w Korei. Wkrótce rozpoczną loty na FA-50
- Najnowocześniejszy sprzęt trafia do polskiej armii. Szef MON: zobaczymy go na defiladzie 15 sierpnia
Zobacz także: Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia
PAP, mr
REKLAMA