Mija 80 lat od buntu więźniów niemieckiego obozu zagłady w Treblince

80 lat temu, 2 sierpnia 1943 roku w niemieckim obozie zagłady w Treblince wybuchł zbrojny bunt. Około 800 wycieńczonych więźniów zaatakowało strażników i podpaliło obóz, około 200 z nich udało się uciec.

2023-08-02, 04:46

Mija 80 lat od buntu więźniów niemieckiego obozu zagłady w Treblince
Pomnik ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Treblince. Foto: Shutterstock/OHamburgefonsz

Obóz w Treblince powstał w 1941 roku i był obozem pracy przeznaczonym dla Polaków oraz Żydów. W ramach "Akcji Reindhardt" w 1942 roku powstał kolejny obóz, który miał służyć eksterminacji Żydów.

Pierwszy transport więźniów przybył do obozu Treblinka II 23 lipca 1942 roku i był związany z likwidacją getta w Warszawie. Zdecydowaną większość więźniów Niemcy brutalnie mordowali tuż po przybyciu do obozu. Więźniowie ginęli od kul lub w komorach gazowych.

Niewielka grupa więźniów, została przez Niemców skierowana do pracy przy przenoszeniu i paleniu zwłok. To oni zdecydowali się stawić opór. Udało się zorganizować niewielką ilość broni. 2 sierpnia około 16:00 więźniowie podpalili baraki i zaatakowali zaskoczoną załogę obozu.

- Ich celem było przeżycie oraz zniszczenie fabryki śmierci. Starali się zawalczyć o życie. Ich celem było nie tylko zniszczenie obozu, ale także to, żeby w lasach szukać schronienia. Mniejszości się to udało - mówi Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

REKLAMA

Posłuchaj

Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego o buncie w Treblince (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

W południe na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince odbędą się uroczystości upamiętniające zbrojny bunt więźniów. Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk podkreśla, że naszym obowiązkiem jest to, by pamiętać o ofiarach niemieckich fabryk śmierci oraz ludziach, którzy bez szans na zwycięstwo, zdecydowali się stawić Niemcom opór.

Dyrektor ŻIH podkreśla, że każdy może wziąć udział w uroczystościach rocznicowych w Treblince.

REKLAMA

- To moment w którym chcemy pamiętać o ludziach, którzy stracili tam swoje życie. Będzie żydowska modlitwa za zmarłych, złożymy kwiaty, zapalimy znicze - powiedziała Monika Krawczyk.

Posłuchaj

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk u upamiętnieniu ofiar (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

W trakcie funkcjonowania obozu zagłady w Treblince zostało tam zamordowanych około 900 tysięcy więźniów. Do dziś nie znamy tożsamości większości z nich.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej