more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda poleci do USA. Czy dojdzie do spotkania z Bidenem?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 11:18
Prezydent Andrzej Duda uda się we wrześniu do USA na Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot pytany o plany zorganizowania spotkania pomiędzy Andrzejem Dudą a prezydentem USA Joe Bidenem, odpowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że nie może ich potwierdzić.
Prezydent Andrzej Duda poleci do Stanów Zjednoczonych
Prezydent Andrzej Duda poleci do Stanów ZjednoczonychFoto: Marcin Obara/PAP

- Nic nie będę mówił na tę chwilę. Relacje między prezydentem Dudą a prezydentem Bidenem są dobre, współpraca jest intensywna i regularna. Jeśli chodzi o szczegóły, jak to będzie wyglądać w najbliższych miesiącach, to na pewno będziemy komunikować - odpowiedział szef gabinetu prezydenta.

Jak zaznaczył, we wrześniu prezydent Andrzej Duda udaje się do USA na Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. - To jest okazja do spotkań z wieloma prezydentami, wieloma głowami państw, szefami rządów - wskazał Paweł Szrot. Na pytanie, czy wśród nich będzie prezydent Joe Biden, odparł, że "w tym momencie nie może tego na 100 proc. potwierdzić". - Natomiast agenda pana prezydenta [Dudy - red.] na tym zgromadzeniu zostanie przedstawiona we właściwym czasie - dodał minister w KPRP.

Zgromadzenie Ogólne ONZ to jeden z sześciu organów głównych tej organizacji, utworzony na mocy Karty Narodów Zjednoczonych. Zbiera się ono na doroczne sesje zwyczajne, które rozpoczynają się w drugi wtorek września oraz sesje nadzwyczajne, zwoływane na żądanie sekretarza generalnego lub większości członków (dotychczas odbyły się 24 sesje nadzwyczajne). 77. sesja zwyczajna Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpoczęła się we wtorek, 13 września i ma potrwać do 27 września. Na Zgromadzeniu każde państwo ma jeden głos. Każde wystąpienie musi zostać wcześniej zgłoszone.Zgromadzenia każde państwo dysponuje jednym głosem.

"Powinien przeczytać kilka książek historycznych"

Szef gabinetu prezydenta w Programie 1 Polskiego Radia został także zapytany o ostatnie wypowiedzi szefa EPL na temat Polski, który stwierdził, że PiS jest jego wrogiem i ustawił tę partię w jednym szeregu m.in. z Alternatywą dla Niemiec. - Manfred Weber powinien przeczytać kilka książek historycznych. Retoryka tego typu w przypadku niemieckiego polityka ma swoją wymowę w Polsce. Nie powinien też składać takich deklaracji - skomentował minister w KPRP. Dodał ponadto, że prezydent Andrzej Duda nie popiera zewnętrznych ingerencji w debatę publiczną w Polsce.

W odpowiedzi na narrację Manfreda Webera podczas najbliższego posiedzenia Sejmu klub PiS planuje zgłosić projekt uchwały. Jak mówił Paweł Szrot, prezydent szanuje autonomię Sejmu także w tej sprawie.

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Szrot w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR/PR24/PAP

Zobacz także

Zobacz także