Akt oskarżenia przeciwko znanej aktywistce z sądu w Krakowie. Podważała status sędzi

Do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego skierowano akt oskarżenia przeciwko sędzi Edycie Barańskiej. To znana aktywistka współpracująca z upolitycznionym stowarzyszeniem "Iustitia". Autorem aktu jest sędzia Przemysław W. Radzik. Zarzucił on sędzi podważenie statusu innej krakowskiej sędzi oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

2023-08-11, 22:37

Akt oskarżenia przeciwko znanej aktywistce z sądu w Krakowie. Podważała status sędzi
Akt oskarżenia przeciwko znanej aktywistce z sądu w Krakowie. Podważała status sędzi. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Jak przypomina portal wpolityce.pl Edyta Barańska, w styczniu 2022 roku, uchyliła zaskarżone postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez inny skład sędziowski.

Jak podkreśla portal "jedynym powodem tego działania był fakt, iż zaskarżone postanowienie wydała sędzia, która została powołana (legalnie i zgodnie z procedurami) z udziałem 'nowego' składu Krajowej Rady Sądownictwa. Kiedy wszczęto postępowanie dyscyplinarne, Barańska nie złożyła nawet wyjaśnień."

"Obwiniona nie skorzystała z przysługującego jej uprawnienia i nie przedstawiła na piśmie wyjaśnień i wniosków dowodowych w trybie art. 114 § 1 i 5 Ust", wynika z treści złożonego aktu.

"Przekroczyła swoje konstytucyjne i ustawowe uprawnienia"

Sędzia Przemysław W. Radzik przypomniał sędzi Barańskiej o podstawowych kwestiach konstytucyjnych. Obnażył jej działania, jako takie, które mają podłoże ideologiczne i polityczne.

REKLAMA

(…) sądy w RP sprawują wymiar sprawiedliwości, a w sądach zadania wykonują sędziowie (…). Sędzia nie jest natomiast uprawniony do kwestionowania stosunku służbowego innego sędziego, czy to sądu powszechnego, czy też Sądu Najwyższego, jak i skuteczności powołania innego sędziego. Sędzia nie może też kwestionować umocowania konstytucyjnego organu RP. (…) Obwiniona sędzia popełniając zarzucane jej przewinienia dyscyplinarne, przekroczyła więc swoje konstytucyjne i ustawowe uprawnienia, działając na szkodę interesu publicznego, wyrażającego się prawidłowym funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości (…) - można przeczytać w treści aktu Zastępcy Rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

 - Takie zachowanie sędziego, jako nie tylko pozbawione jakiejkolwiek podstawy prawnej, ale też prowadzące do anarchii, nie mogą być akceptowane - podkreśla sędzia Radzik w portalu wpolityce.pl.

Wyrok TK ws. wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa

Sędzia Przemysław W. Radzik słusznie przypomniał o wyroku TK z 25 marca 2019 roku dotyczący wybory członków Krajowej Rady Sądownictwa. Na koniec wniosku, rzecznik dyscyplinarny ocenił działania sędzi Barańskiej i wytknął jej działania anarchizujące cały wymiar sprawiedliwości.

"Rodzaj dokonanego przez sędziego Edytę Barańską czynu, tak z punktu widzenia postaci zamiaru, jego premedytacji i wysoce negatywnych skutków w zakresie prawidłowości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, interesu i praw sędziego, którego bezpośrednio dotyczył oraz przede wszystkim konstytucyjnych zasad porządku prawnego RP, godzi w istotne interesy służby, co powoduje konieczność wniesienia niniejszego wniosku" - napisał według portalu sędzia Przemysław W. Radzik.

REKLAMA

Czytaj też:

wpolityce.pl/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej