"Jesteśmy przeciw przymusowej relokacji migrantów". Rzecznik rządu komentuje trzecie pytanie w referendum
Odnosząc się do propozycji trzeciego pytania referendalnego, rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że bezpieczeństwo Polski jest kluczowe. - Dlatego jesteśmy przeciw mechanizmowi przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów - napisał.
2023-08-13, 08:28
W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - będzie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", a drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".
Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i będzie ono brzmiało: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? Referendum miałoby się odbyć razem z wyborami, które prezydent Andrzej Duda zarządził na 15 października.
Jak podkreślił rzecznik rządu, który udostępnił w swoich mediach społecznościowych kolejny spot PiS, "bezpieczeństwo Polski jest kluczowe". "Dlatego jesteśmy przeciw mechanizmowi przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów" - dodał.
"PO ignorowała zagrożenia"
"Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w 2015 r. ignorowali zagrożenia wynikające z forsowanego wtedy mechanizmu, a w 2017 r. Donald Tusk straszył konsekwencjami za odmowę udziału w przymusie relokacji nielegalnych imigrantów" - przypomina. "Dziś pojawia się kolejna próba wprowadzenia przymusu poprzez system kar finansowych. Dlatego potrzebujemy silnego głosu Polaków wobec kolejnych planów brukselskich biurokratów. Potrzebny jest głos wszystkich obywateli w referendum" - zaznaczył.
Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia, podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia, rozpoczynającego się 16 sierpnia. Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.
11 sierpnia Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło przedstawianie propozycji kolejnych czterech pytań referendalnych. Pierwsze z nich ma brzmieć: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?". Druga propozycja, ogłoszona wczoraj, to "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn?".
Jutro - 14 sierpnia - zostanie opublikowany film z propozycją czwartego pytania referendalnego.
W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Czytaj też:
- Pytania w referendum. Jarosław Kaczyński: chcemy, aby o majątku narodowym decydowało społeczeństwo
- "Potrzebujemy naszych narodowych czempionów". Premier Morawiecki podkreśla znaczenie państwowych spółek
- Królowie patologicznej prywatyzacji. Przypominamy, jak PO wyprzedawała polskie srebra rodowe
dn/IAR
REKLAMA